Lyžovanie sa na Slovensku stáva čoraz populárnejším športom – dve svetové lyžiarky, Petra Vlhová a Veronika Velez-Zuzolová odštartovali podobnú mániu ako Peter Sagan v cyklistike. Aj vášmu dieťaťu sa zapáčil tento šport a chceli by ste ho naučiť lyžovať? Máme pre vás niekoľko základných tipov, na čo by ste mali myslieť predtým, ako privediete svoju ratolesť prvýkrát na svah.
Začnite prípravou
Prípravou na prvý deň na svahu začnite pokojne deň predtým, ako sa vyberiete na kopec. Na čo by ste mali myslieť? Zoznámte vašu ratolesť s lyžiarskou výbavou – vyskúšajte si prilbu, lyžiarky, lyže, kombinézu, okuliare a vysvetlite si, na čo dané veci slúžia a prečo sú na svahu potrebné. Pri prvých pokusoch na lyžiach odborníci odporúčajú nechať lyžiarske palice ešte doma.
Ak dieťa nemá skúseností s lyžami, je lepšie, keď sú kratšie ako odporúčaná dĺžka (kúsok nad bradu) a pokojne môžu siahať iba po plecia. Rovnako si dajte záležať na tom, aby potomkovi sedeli helma, lyžiarky, kombinéza a okuliare a cítil sa v nich pohodlne. Pokojne si všetko deň predtým vyskúšajte na koberci – obúvanie lyžiarok, zapínanie viazania či základné postoje na lyžiach.
V rámci prípravy sa sústreďte aj na vašu psychickú pohodu – čím väčší pokoj z vás bude vyžarovať, tým lepšie sa bude dieťa na svahu cítiť.
Vyberte vhodný svah na lyžovanie
V rámci príprav na prvú lyžovačku by ste si mali urobiť aj domácu úlohu – vybrať správny svah pre prvé „kroky“ na snehu. Čo by ste mali pri jeho výbere zohľadniť? Základnou podmienkou je, aby svah svojou náročnosťou začínajúceho lyžiara neodradil, nenahnal mu strach, prípadne ho nedemotivoval. Snažte sa teda zamerať na menej strmé zjazdovky zamerané pre najmenších. Výhodou je tiež, keď je svah bez zákrut a nie sú na ňom davy ľudí.
Učiacim sa deťom na lyžiach zväčša vyhovuje viac ako pomový vlek dopravníkový pás, ktorý ich bezpečne vyvezie hore. Výhodou tiež je, keď sa na svahu nachádza aj lyžiarska škola, kde sa môže dieťaťu individuálne venovať skúsený inštruktor – to sa oplatí najmä v prípade, ak rodič nepatrí medzi skúsených lyžiarov. Tiež berte v úvahu aj dobré počasie – malo by byť tesne pod nulou a slnečno, vďaka čomu bude dobrá viditeľnosť a upravená zjazdovka.
Základne pohyby s lyžami na nohách
Pokojne ešte doma si na koberci vyskúšajte základný lyžiarsky postoj: jemne zohnúť nohy v kolenách, ruky položiť na stehná, resp. kolená (palice by počas prvých pár rázov na svahu mali ostať doma), váhu tela nasmerovať na špičky a mierne sa predkloniť dopredu. Potom si rovnaký postoj precvičte aj na rovine na snehu, aby dieťa malo možnosť spoznať, ako lyže reaguje na klzkom povrchu. Doma si tiež ukážte niekoľko základných pohybov, medzi prvými by nemalo chýbať vystupovanie bokom k svahu, keď sú lyže vodorovne vedľa seba.
Na snehu sa s lyžami tiež dá chodiť ako kačka – to znamená dať špičky lyží od seba a konce k sebe. Okrem toho by ste určite mali vyskúšať vstávanie po páde, snažte sa však o to, aby dieťa túto činnosť zvládlo samo. Samozrejmosťou by tiež malo byť naučiť už doma dieťa, ako sa brzdí – špičky lyží k sebe, konce od seba – tento pohyb si môžete nazvať napríklad „trojuholník“. Na naberanie rýchlostí sa zase naučte „koľajnice“, keď sú lyže vodorovne vedľa seba smerom kolmo na svah.
Ako sa správať na svahu
Už v úvode sme spomínali, že to, ako sa dieťa bude cítiť na svahu, z veľkej časti záleží aj od nás – rodičov. Prvým krokom je nevyvíjať na svoju ratolesť priveľké očakávania a ani ho do učenia sa lyžovať priveľmi netlačiť. Buďte uvoľnený, trpezlivý a vľúdny, majte pochopenie pre jeho pády, vysvetlite mu, že to k tomu patrí a aj dospelí padajú ako hrušky. Nechoďte ďaleko po pochvalu, a keď sa synovi či dcére podarí aj malý úspech, vyjadrite mu uznanie – to bude na svahu veľká vzpruha. Ak si dáte na tomto záležať, prvý deň na lyžiach bude príjemný pre vás i pre dieťa a už len čas ukáže, či z neho vyrastie nová Vlhová alebo Žampa.