Cesta vlakom je pre dieťa skúsenosť plná zážitkov, prinesie nový pohľad na svet, vzrušenie, nadšenie, no niekedy môže priniesť aj nepríjemné situácie – keď sa dieťa rozplače a vás prepichujú pohľady cestujúcich ako nože. Veľmi záleží aj od veku potomka, s ktorým cestujete, na výlet vlakom však odporúčame brať bábätka, keď sú na to pripravené – približne od 5. mesiaca, je to však veľmi individuálne. Na čo by ste mali myslieť, keď sa vydáte so svojím synom či dcérou za novým dobrodružstvom vlakom?
Dĺžku cesty prispôsobte veku dieťaťa
Mnohé závisí od temperamentu a vlastností dieťaťa – pre niektoré bude v 6. mesiaci úplne v poriadku aj dvojhodinová cesta, pre iné sa už po 30 minútach môže začať nekonečný výlet. Preto by ste mali zapojiť vaše doterajšie skúsenosti a dĺžku výletu vlakom prispôsobiť nielen veku dieťaťa, ale aj jeho nastaveniu a temperamentu. Samozrejme, že s 5-ročným chlapcom bude jazda vlakom o niečom úplne inom, ako s 1-ročným. Na čo by ste ešte mali myslieť?
Ako s kočíkom?
Ak cestujete s dieťaťom, ktoré potrebuje ešte kočík – či už športový, alebo štandardný – je dobré sa na to dopredu pripraviť. Vždy je veľkou výhodou, keď cestujete s partnerom, mamou, otcom či kamarátom, alebo kamarátkou. Vtedy dokážete bezproblémov kočík zložiť, naložiť aj umiestniť tak, aby neprekážal sprievodcovi a ostatným cestujúcim v pohybe. V prípade potreby je vo väčšine vlakov nakladacia rampu, pomocou ktorej vám sprievodca pomôže dostať do vlaku objemnejší náklad, ako bicykle ako kočík.
Zaujímavou alternatívou, ktorá cestovanie vlakom s dieťaťom výrazne zjednoduší, je detský nosič či šatka. Vďaka tomu budete mať bábätko i menšie dieťa neustály kontakt so svojím rodičom, čo mu dosť výrazne pomôže prekonať novú, možno na začiatku trochu stresovú situáciu. V takomto prípade zvládnete cestu vlakom aj sama.
Vymyslite zábavu pre dieťa
Ak sa dieťa nebude vo vlaku nudiť, cesta bude príjemná – pre vás, vašu ratolesť i ostatných spolucestujúcich. Ako to však dosiahnuť? Spoliehať sa na to, že celú hodinu ho bude baviť pozerať sa z okna je prinajmenšom odvážne, preto myslite na iné kratochvíle vopred. Čo zobrať so sebou? Opäť tu platí, že „zábavky“ by ste mali prispôsobiť veku dieťaťa a jeho záľubám, pokojne to môže byť obľúbená knižka, ponožková maňuška, pre väčšie deti pastelky a papier či audioknižka. V takom prípade myslite na slúchadlá, nemusí byť každý v kupé rovnako nadšený z príbehu o Jankovi Hraškovi.
Majte pripravené jedlo aj pitie
Aj v prípade, že sa chystáte iba na polhodinovú jazdu vlakom, nič nenechajte na náhodu. Vo vagóne nemusí ísť vzduchotechnika a môžete v ňom byť nepríjemne horúco, z technických príčin môže dôjsť k meškaniu, prípadne budete čakať na prípoj. Preto je dôležité byť pripravený – v tomto prípade to znamená mať dostatok tekutín (vody, čaju) a jedla pre dieťa, ktoré mu v prípade potreby ponúknete.
Buďte ohľaduplní k ostatným cestujúcim
Počas jazdy vlakom by mali byť cestujúci k sebe ohľaduplní. Nikomu cestu nespríjemní, keď dieťa začne vášnivo búchať pästičkou na okno, kresliť fixkami po stolíku či hádzať kúsky rožka po kupé. Vyhnúť sa nepríjemným situáciám pomôže, keď sa dieťa nebude nudiť, preto mu venujte plnú pozornosť a čítanie knižky či noviniek si nechajte na večer na doma.
Rovnako, keď vaša ratolesť urobí niečo, čo sa vám nepáči, neprejdite to mlčaním, namiesto toho to synovi či dcére vysvetlite: „Búchať na sklo sa nemôže, okrem toho, že by sa mohlo rozbiť a ty by si mal veľké bo, cestujú s nami aj iní ľudia, ktorým to môže prekážať.“
Veľká čast toho, ako bude vnímať dieťa cestu vlakom závisí aj od vás, preto buďte pozitívne naladená, zbytočne sa nestresujte a dôverujte si – všetko zvládnete. Podobne to bude potom vnímať aj vaša ratolesť a vďaka tomu si jazdu vlakom užijete.