herné kreslá

Bolesti chrbtice zo sedenia?

Herné kreslo poskytne telu potrebnú oporu

Sedenie rozhodne neradíme medzi najprirodzenejšie polohy, v ktorých sa telo môže ocitnúť. Ľudia boli odpradávna neustále v pohybe. Až v ostatných dekádach sa zo sedenia stala pri práci najčastejšia poloha. Dlhodobé sedenie však môže mať pre telo nepriaznivé následky: od bolesti chrbtice cez znížené sústredenie až po kŕčové žily. Ako proti tomu bojovať, keď pri práci musíme sedieť? Odpoveďou je dostatok pohybu i správna stolička. Je ňou práve herné kreslo?

Dlhé sedenie spôsobuje zdravotné problémy

Nesprávne sedenie nespôsobuje iba hrbenie. Iste, je to jeden z najviditeľnejších dôsledkov dlhého a chybného posedu, dôsledky sú však oveľa vážnejšie. Pri nesprávnom sedení sa často stretávame s bolesťami krčnej chrbtice – aby sme lepšie videli na monitor, intuitívne vysunieme krk do neprirodzenej polohy. Sedenie tiež vplýva na hĺbku nádychu: pľúca prijímajú menej kyslíka, v dôsledku čoho môže dochádzať k zhoršeniu sústredenia – mozgu chýba potrebné prekrvenie.

Okrem toho sú častým výsledkom chronické bolesti chrbtice, ktoré nezriedka končia dlhodobou práceneschopnosťou, herniou disku, problémami s platničkami, bedrovými kĺbmi, ktoré sa počas sedenia nepremažú, ale tiež nábehom na kŕčové žily či zvyšujúcim sa rizikom obezity až cukrovky. Okrem správnej polohy tela je tiež dôležité dopriať si dostatok pohybu – približne každú hodinu sa pretiahnite, prejdite po miestnosti, prebehnite po schodoch, precvičte krk, postrečujte svaly.

Aký je rozdiel medzi kancelárskou stoličkou a herným kreslom

Bežné kancelárske stoličky často navádzajú ľudí k nesprávnemu posedu. I to je dôvod, prečo sa v kanceláriách i domácnostiach čoraz častejšie stretávame s hernými kreslami. Tie narozdiel od kancelárskych stoličiek poskytujú telu potrebnú podporu a prakticky samy ho „uložia“ do správnej polohy. Pri bežných kancelárskych stoličkách tak chrbtica zvyčajne musí udržať hlavu, krk, torzo aj ramená. Pri dlhodobom sedení je tak značne unavená a vtedy dochádza k hrbeniu.

Herné kreslá sú však vytvorené na sedenie pri počítači. Disponujú tak ergonomickým tvarom práve na tento účel, ale tiež nastaviteľnými opierkami na ruku, vankúšikom na krk i bedrovú oblasť, nechýba ani špeciálna opierka na hlavu, výsuvná podnož, podpora ramien či nastavenie sklonu podľa aktuálnej činnosti: práca, oddych, sledovanie videa/čítanie.

Aký je rozdiel medzi kancelárskou stoličkou a herným kreslom

Herné kreslo dopomôže k správnemu držaniu tela

Vďaka týmto zlepšeniam, vychytávkam a možnosti nastavenia herné kreslo núti človeka sedieť v správnej polohe. Tiež odbremení chrbticu od toho, aby iba ona musela niesť hlavu, ramená a hrudník. Keď sedíte v hernom kresle, chrbticu nepreťažujete. Zvyknúť si však na túto stoličku môže byť náročnejšie, pretože upraví nesprávne držanie tela. Môžeme to prirovnať k svalovici po prvom jogovom cvičení kvôli lepšiemu držaniu tela. Keď si však na herné kreslo človek zvykne, časom môže počítať zo zdravotnými benefitmi.

Tým najvýraznejším je správna poloha tela počas sedenia. Vďaka tomu dokáže človek opäť hlbšie dýchať, čo sa prejaví na zlepšenej koncentrácii. Výsuvná podnož pôsobí preventívne proti kŕčovým žilám. Vďaka špeciálnej opierke hlavy, ktorá ju drží v správnej polohe voči monitoru, dochádza k menšej únave očí – nemusia toľko kmitať. Herné kreslo nie je odpoveďou proti chronickým bolestiam chrbtice, no môže byť spúšťačom, ktorý naštartujte zmenu k správnemu posedu. Ak k tomu pripojíte i viac pohybu a pravidelné cvičenia medzi prácou, resp. sedením, výsledok sa dostaví.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku