Psychomotorický vývoj v prvom roku dieťaťa je sprevádzaný viacerými míľnikmi a métami, ktoré by dieťa malo zvládnuť v konkrétnom časovom okne. Úspešné zvládnutie správneho pohybového prevedenia ho potom púšťa do ďalšieho levelu. Ak bábo niektoré kroky preskočí, môže sa to s ním negatívne ťahať dlhodobo. Preto by ste sa pri podozrení na akúkoľvek odchýlku vo vývoji či napredovaní mali poradiť s pediatrom. Čo je to druhé vzpriamenie, ako by malo vyzerať a ako ho podporiť?
Novorodenec sa rodí s napätím vo svaloch – pôrod je náročná cesta, ak sa narodí prirodzene, hlavička sa pri prechode pôrodnými cestami dostáva do extrémneho záklonu, dieťatko je plné hormonálneho koktailu, zrazu je vystavené suchu, odporu, nosí oblečenie, je zabalené v perinke, tlačí ho plienka, niekto s ním manipuluje… Preto je našou úlohou v prvých týždňoch po narodení dieťatko čo najviac uvoľniť. Vhodné je nosiť ho v klbku, baliť ho do perinky, pokladať na perinku, keď odpočíva alebo keď sa len tak hrá a vypodložiť mu končatiny a hlavu tak, aby sa nezakláňalo, ale ležalo rovno, schúlené v miernom klbku. Takto upokojené dieťatko je pripravené začať spoznávať svet a posúvať sa mentálne aj psychomotoricky.
Približne v 3. mesiaci veku by malo zvládnuť tzv. prvé vzpriamenie. Ležať pekne v osi na brušku na celých predlaktiach so zdvihnutou hlavou, s rukami pred ramenami. Následne s doposilňovaním bruška a horných končatín dochádza k postupnému presúvaniu ťažiska v polohe na bruchu – dieťa sa stále viac zdvíha na rukách, až odlepí od podložky hrudník, neskôr bruško a lonovú kosť. Ak toto dieťa zvládne bez prílišného prehýbania sa v driekovej chrbtici – teda udrží sa na vystretých rukách s oporou na dlaniach a stehnách, zvládlo druhé vzpriamenie. Túto zručnosť by si malo zdravé donosené dieťa osvojiť približne do 6. mesiacov veku.
Čo robiť, ak to dieťatku nejde?
Treba najskôr s pomocou pediatra odhaliť príčinu. Niekedy je za tým nesprávna manipulácia (zdvíhanie cez široký úchop, preťažovanie dieťaťa v kresielkach/hojdačkách, pasívne dávanie do sedu), niekedy nedostatok železa, niekedy oslabené brušné svaly, napr. kvôli diastáze, teda rozostúpeniu priamych brušných svalov. Dôvody vám pomôže rozlúsknuť dobrý pediater. Ak na takého nemáte šťastie, skúste fyzioterapeuta.
Ak dieťatko nemá objektívny zdravotný problém, môžete mu pomôcť aj len jednoduchými cvikmi a hrami, aby si pohyb na brušku obľúbilo tak, že si ruky a bruchu doposilňuje a druhé vzpriamenie zvládne.
– Pod ramená dieťaťa na brušku vložte zrolovaný uterák (pod lakte) tak, aby ste dieťa mierne nadvihli. Motivujte ho k pohybu.
– Cvičte na fitlopte alebo overballe. Posilňujte ruky a ramená.
– S dieťatkom sa hrajte na lietadielko.
– Motivujte dieťa zdvíhať všetky štyri končatiny nad podložku a udržať ich tam čo najdlhšie, napríklad aj pod hrázdičkou.
Len správne zvládnuté druhé vzpriamenie zaručí, že sa bude váš drobec vyvíjať ďalej správne a napredovať štvornožkovaním, šikmým sedom, priamym sedom a postupným zoznamovaním sa s chôdzou.