Hoci v tomto období sprevádza začiatok nového školského roka množstvo otáznikov, je isté, že vaše dieťa bude potrebovať školský batoh. Každý rodič chce pre svoje dieťa to najlepšie a inak by tomu nemalo byť ani pri hľadaní vhodnej tašky do školy. Na čo by sme si mali dať pozor, čomu sa vyhnúť a ako vybrať batoh, ktorý nebude pre malého školáka priveľkou záťažou?
Čím je batoh ľahší, tým lepšie
Dieťa bude v školskom batohu nosiť knihy, zošity, desiatu, úbor, prezuvky. Je tak zbytočné zaťažovať chrbticu ešte ťažkou taškou. Tu platí pravidlo, čím je batoh do školy ľahší, tým lepšie – samozrejme, ak spĺňa kvalitatívne požiadavky. Platné normy hovoria o tom, že školská taška by nemala vážiť viac ako 1200 gramov. Dajte si záležať i na tomto aspekte.
Batoh musí byť ľahký, ale i odolný
Dieťa zažíva počas školských dní množstvo náročných situácií – zlosť z neúspechu, ktorú si zlízne taška, akčné naháňačky, hry na detskom ihrisku, guľovačku. Materiál, z ktorého je batoh vyrobený by mal byť odolný a v ideálnom prípade tiež nepremokavý. Ak samotný materiál nie je vodeodolný, dajte si záležať na tom, aby aspoň jeho spodná vrstva bola vyrobená z takéhoto materiálu, napríklad potiahnutá tenkou gumou. V opačnom prípade môže náhly lejak zničiť zošity či knihy.
Aký veľký by mal byť školský batoh
Základnou požiadavkou na školský batoh je správna veľkosť: aby sa doňho zmestili všetky školské pomôcky, desiata, úbor na telesnú a stále tam ostala rezerva. Napríklad, na obľúbenú knižku či projekt na vyučovanie. Zároveň však treba zohľadniť veľkosť batohu i v porovnaní s telom školáka. Taška by po nasadení mala pôsobiť primerane k stavbe detského tela. Ak váš syn či dcéra s batohom vyzerajú ako horskí šerpovia, poobzerajte sa po menších rozmeroch.
Batoh, ktorý pomáha so správnym držaním tela
Nielen príliš ťažký náklad môže deťom robiť problémy so správnym držaním tela. Ak je toto zaťaženie dlhodobé, môže dokonca prerásť až do nepríjemnej skoliózy. Toto riziko dokážete znížiť aj kúpou vhodne vyhotoveného školského batohu. Na čo by ste si mali dávať pozor? Ako prvé si obzrite chrbát školskej tašky. Ak je anatomicky tvarovaný a konštrukčne spevnený, najdôležitejšia požiadavka bola splnená. Nemenej dôležité sú kvalitne vyhotovené popruhy – tie by mali byť výškovo nastaviteľné a zároveň z vnútornej strany polstrované, aby dieťa nerezali zbytočne do ramien. Odporúčame ešte pred kúpou vyskúšať správne nastavený batoh na malom školákovi. Máme však pre vás tip: školskú tašku nikdy neskúšajte prázdnu, naložte do nej aspoň niekoľko kníh, nech simulujte reálne podmienky nosenia.
Mal by mať školský batoh priečinky?
Častou otázkou pri kúpe batohu do školy je, či je lepší ten s priečinkami, alebo bez nich. Odpoveď je pomerne jednoduchá: priečinky pomôžu udržať organizovaný poriadok v batohu, naopak tašky bez priečinkov sú vhodnejšie skôr pre voľnočasové aktivity. Priečinky tiež zabránia presúvaniu a zosúvaniu ťažkých kníh a zošitov, vďaka čomu počas nosenia nedôjde k zmene ťažiska a správne držania tela nebude ohrozené.
Školský batoh s reflexnými prvkami
Najmä počas zimných dní je potrebné počítať s nižšou viditeľnosťou – či už počas rannej cesty zo školy, alebo poobedného návratu zo školského klubu. Samozrejmosťou by tak mal byť školský batoh s výrazným reflexným prvkom. Veľkým plusom môže byť, ak si vyberiete tašku do školy vo výraznej žiarivej farbe, ako krikľavá žltá, zelená, oranžová či ružová. Ak sa dieťaťu neuveriteľne páči batoh bez reflexných prvkov, môžete naň potom pripevniť reflexný pásik či svetielko na bicykel.
A čo dizajn batohu do školy?
Deti si každú chvíľu prechádzajú určitými fázami, jednou z nich je aj preferencia svojej obľúbenej rozprávkovej postavičky či filmového hrdinu. Namiesto školských batohov so Spidermanom či Elzou skúste svojej ratolesti navrhnúť tašku s nadčasovým dizajnom. Je však dôležité, aby pri nákupe batohu do školy dieťa bolo prítomné a mohlo si vybrať – vy vytypujte napríklad tri, štyri tašky, ktoré spĺňajú vyššie uvedené požiadavky, a dovoľte synovi alebo dcére, aby si vybrala sama.
Nebojte sa priplatiť
Iste, príchod školského roka znamená pre rodičov zvýšené výdavky – zošity, knihy, pastelky, farby, oblečenie, perá a tiež školský batoh. Aby ste sa však vyhli každoročnému nákupu novej tašky do školy, radšej za ňu priplaťte a stavte na kartu kvality. Hoci prvotná investícia je vyššia, z dlhodobého hľadiska ide o rozumný krok. Kvalitný školský batoh vydrží dlhé roky a vďaka nadčasovému dizajnu nevyjde ani z módy. Ak si dáte pri kúpe tašky do školy na toto pozor, vaše dieťa bude spokojné.