Pleseň na substráte izbových rastlín nie je len nechutným estetickým problémom. Je nebezpečná – dokonca viac pre vás ako pre izbovku. Spóry plesne môžu spôsobiť závažné zdravotné problémy a ostražití by ste mali byť v prípade, ak ste alergik, trpíte atopickým ekzémom alebo máte doma malé deti. Ako s plesňou zatočiť?
V žiadnom prípade ju mechanicky neodstraňujte v interiéri. Nasaďte si rukavice, dajte si rúško alebo respirátor a substrát vysypte vonku. Dôkladne očistite aj korene. Črepník umyte pod tečúcou teplou vodou s trochou substrátu a prestriekajte savom. Následne opäť umyte. Rastlinu presaďte do nového substrátu, mierne ju zalejte a ak to počasie dovolí, nechajte ju aspoň týždeň na čerstvom vzduchu a na slnku – to najlepšie zatočí s plesňou.
Prečo pleseň vzniká?
Pleseň má rada vlhkosť. Ak substrát prelievate, prípadne rastlinu pestujete na parapete nad radiátorom pri okne, kde sa kondenzuje vlhkosť, je to živná pôda pre plesne. Spóry plesne si môžete domov priniesť už z kvetinárstva či záhradníctva, hoci to voľným okom nespozorujete. Ak chcete substrát pred presádzaním dezinfikovať, urobte to v rúre – vysypte ho v tenkej vrstve na plech, nechajte ho krátko prepiecť na vysokej teplote, následne zvlhčite rozprašovačom s vodou a presádzajte.
Ak sa pleseň tvorí na rastline opätovne, nemôžete rastlinu každé 2 týždne presádzať… V záhradkárskych potrebách zakúpite špeciálny prípravok na báze kvasiniek proti plesni, prípadne môžete skúsiť ľudové recepty – tesne pod povrch substrátu zapichnite pár strúčikov cesnaku a pozapichujte zápalky hlavičkami nadol. Rastlinu neprelievajte, ak je to možné, preferujte zalievanie do podmisky a iba vtedy, ak substrát už mierne preschol. A veľa vetrajte.
TEMPOtip: Nemýľte si pleseň s vyzrážaným vodným kameňom. Ten sa na povrchu substrátu objaví v prípade, že zalievate tvrdou vodou z vodovodu (bez odstátia) a je neškodný. Takáto voda však nie je veľmi vhodná na zalievanie – preferujte dažďovú.