Interiérové dvere sú často podceňovaným architektonickým prvkom. Často ich aj prehliadame – vo vlastnej domácnosti a najčastejšie pri upratovaní. Najmä v hornej časti sa nachádza aj trojmilimetrová vrstva prachu. Plánujete rekonštrukciu domu či bytu? Nezabúdajte na precízny výber dverí. Čo budete musieť vedieť?
Na návšteve si ich všimneme medzi prvými elementmi zariadenia domu či bytu a vypovedajú o mnohom – ich čistota vám prezradí, ako si dávajú majitelia záležať s čistotou, ich štýl a to, ako ladia so zvyškom interiéru zase napovedá, aký majú vzťah k dizajnu či estetike. Vybrať tie správne dvere je malá veda – na výber máte dnes takmer nekonečné možnosti. Ak si neviete rady, obráťte sa na interiérového dizajnéra či architekta. Ak máte predstavu, ako by asi mali vyzerať, s materiálom a prevedením vám poradí aj skúsený predajca. Budete však musieť vedieť nasledovné:
Aké rozmery dverí potrebujete?
Dvere sú štandardizované – poväčšinou. V bezných bytoch a domoch sa vynechávajú štandardné stavebné otvory – s rozmermi 70, 80 či 90 centimetrov. Výška býva zväčša 220 centimetrov. Dvere majú následne šírku a výšku o niekoľko centimetrov menšiu, aby do otvoru zapasovali.
Konkrétne rozmery dverí sa volia potom: 90 cm – vchodové dvere, 80 cm – interiérové obytné miestnosti (obývačka, spálňa, kuchyňa), 70 cm – kúpeľňa, záchod, 60 cm – špajza, komora šatník.
Ľavé alebo pravé otváranie?
Pri objednávaní dverí budete musieť vedieť odpovedať, či potrebujete ľavé alebo pravé dvere. Ako to zistíte? Postavte sa pred dvere alebo otvor v strene a predstavte si, že ich otvárate. Ak po kľučke prirodzene siahnete ľavou rukou, sú ľavé, ak pravou rukou, sú pravé.
Aké sú to falcové a bezfalcové zárubne či dvere?
Falcové interiérové dvere majú priznané pánty – pánty a celý ich systém je viditeľný. Takéto dvere nájdete zvyčajne aj v starých bytoch v pôvodnom stave.
Bezfalcové prevedenie má pánty skryté. Často je toto riešenie finančne náročnejšie, no pôsobí elegantnejšie.
Materiál a prevedenie
Umiestnenie dverí a to, ako často budú využívané, ovplyvňuje ich životnosť. Často používané dvere by mali byť vyrobené z odolného materiálu – z masívu alebo z MDF dosiek (iba v prípade suchých miest bez výraznej vzdušnej vlhkosti). Cenovo menej náročné sú dvere z drevotriesky či papierovej voštiny. Povrch môže zdobiť laminátová úprava, lak, fólia či dyha – podobne ako v prípade kuchynských dvierok. Výber už závisí od vášho vkusu a rozpočtu. Dobré je však vedieť, že masívne interiérové dvere vyžadujú náročnejšiu starostlivosť ako fóliované.