Ochladilo sa, s hrôzou rozmýšľate, ako budete tráviť ponuré dni s deťmi, keďže ste doteraz boli takmer stále vonku? Máme pre vás tipy na tri hry, ktoré si môžete zahrať dnu aj vonku – hoci bude vlhko a škaredo.
Skákanie cez gumu
Skákanie cez gumu, alebo skákanie „gumy“ je opäť v móde! Vyskúšajte si to spolu s deťmi – guma sa dá kúpiť v niektorých hračkárstvach alebo si ju môžete vyrobiť aj doma z trojmetrovej gumy, ktorú kúpite v galantérii. Ak bývate na prízemí, pokojne si zaskáčte aj doma, ak však pod vami bývajú susedia, buďte ohľaduplní. Výborne sa skáče aj na tráve, ktorá prirodzene tlmí dopady. Ak si nepamätáte, ako presne sa skákala napríklad „škôlka“, pohľadajte návody na internete, určite nájdete!
Pexeso z listov
Choďte na prechádzku do parku a nazbierajte párny počet listov opadaných zo stromov – snažte sa vyberať také, ktoré sa na seba dosť podobajú. Doma ich dôkladne umyte a alkoholou fixkou na jednu stranu nakreslite znaky – srdiečka, trojuholníky či krúžky, vždy po dvojiciach. Kreslite len na jednu stranu a druhú nechajte čistú. Pexeso poukladajte na stôl obrázkami nadol a zahrajte si s najmenšími. Precvičenie pamäti pomôže aj vám! Takáto hra je navyše skvelá aj pre starších ľudí a ľudí, ktorí majú problémy so sústredením. Pexeso si navyše môžete zahrať aj priamo v parku – ak budete nosiť fixku so sebou. Takto využité listy môžete bez obáv zahodiť do kompostu, stopové množstvá farbiva z fixiek preň nepredstavujú výrazné riziko.
Montessori vrecúško
Vezmite so sebou do prírody vrecko s prírodnej tkaniny alebo plátenú tašku, ktorá je nepriehľadná. Poukladajte doň všetko, čo spoločne nájdete a čo vás zaujme – krásny lesklý kameň, lieskovce, škrupinky z orechov, lístočky z lipy či strapce kvetov z bazy… Následne sa zahrajte hru – dieťa vloží ruku do tašky a vyberie si jeden predmet, no nevyťahuje ho. Pomocou hmatu sa snaží určiť čo najviac znakov a rozpamätať sa, ako predmet vyzeral. Pýtajte sa na farbu, na teplotu… Pomôžete dieťaťu naučiť sa lepšie rozoznávať a pomenovávať zmyslové vnemy.