Ako sa chrániť pred vetrom na túre

Ako sa chrániť pred vetrom na túre?

Trpí pokožka aj vlasy

Zdá sa vám, že sa nejako rozfúkalo? Klimatické zmeny a hospodárenie s lesmi sa už pomaly začína prejavovať aj v našom pásme. Vietor nám však vie občas dofúkať aj poriadne starosti. Keď sa pred ním dostatočne nechránime, môže byť pomerne nebezpečný. Netreba ho podceniť. Tak, ako si do vetra do prírody obliekame windstoperové oblečenie, tak je dôležité myslieť aj na časti tela nechránené odevom.

Pokožka

Nie každý túži po tvári ošľahanej vetrom. Aby pokožka počas veterných dní netrpela, je nevyhnutné sa o ňu starať o čosi dôkladnejšie ako počas bežných dní – a to zvonku aj zvnútra. Hydratácia je pre každú pleť alfou a omegou, preto okrem kvalitného hydratačného krému je dôležité myslieť aj na dostatočný pitný režim. Hydratačný krém však používame najmä večer, pred spaním na dôkladne vyčistenú pleť. Počas veterných dní je vhodnejšie pred pobytom vonku siahnuť po hutnejšom kréme. Nezabúdajte ani na UV faktor, pretože počas vetra je pleť citlivejšia. Nielen pri slnečnom, ale aj pri zamračenom počasí jej hrozí väčšie poškodenie UV žiarením. Pri príliš silnom vetre je vhodné tvár chrániť aj zahalením.

Pery

Popraskané suché pery sú veľmi nepríjemná záležitosť. Navyše sa cez ne poľahky do tela dostanú aj ďalšie mikróby, a tak sa môžeme trápiť aj s prasknutými kútikmi, mykózami či dlhodobejšími zápalmi. Preto, keď vonku fúka, nenechajte nič na náhodu a pery si poriadne natrite, ideálne aj prípravkom s UV faktorom. Pretože rovnako ako pri pokožke, nemusíte slnečné lúče pocítiť ihneď, ale až keď je neskoro. Opaľovací krém, balzám na pery či obyčajná vazelína vám určite dobre poslúžia.

Popraskané suché pery

Uši

Keď vám nafúka do uší, tak je to na zbláznenie. Dokonca je to aj poriadne nebezpečné. Pretože z obyčajného prievanu sa vám môžu spustiť rôzne komplikované zápaly od stredného ucha, trojklaného nervu až po zápaly zubov. Ak vás v ušiach bolí, určite to nepodceňujte a vyhľadajte lekára. Aby ste týmto stavom predišli, dôkladne si pre vetrom chráňte uši. Čiapka, šatka, čelenka prípadne aj vata v ušiach vám pri tom pomôžu. Určite ich odporúčame nosiť aj počas horúcich dní.

Oči

Silný vietor je nebezpečný aj pre oči. Hrozí mechanické poškodenie, kedy vám môže do očí nafúkať rôzne nečistoty. Okrem toho vie vietor spôsobiť aj suchý pocit v očiach. Pri dlhodobom zanedbaní sa môže prejaviť až ako syndróm suchého oka. Oči sú unavené, citlivé na svetlo, červené a pália. Rovnako ako pri problémoch s ušami, ak je stav bolestivý alebo dlhodobý, určite vyhľadajte odborníka. Ako prevencia poslúžia kvalitné slnečné okuliare, ktoré zjemnia účinky vetra. Prvú pomoc poskytnú aj jemné čistiace očné kvapky prípadne umelé slzy.

Imunita

Vlhké vlasy či nedostatočné oblečenie tiež nie sú vhodné do vetra. Ak máte trochu slabšiu imunitum raz dva vás prefúka. Preto počas veterných dní chráňte svoje zdravie a nevystavujte sa zbytočne vetru v nevhodnom oblečení či stave.

Vlhké vlasy

A aby ste z veterného počasia v prírode neboli unavení, doprajte si dostatočný pitný režim, vitamíny a pohodlné teplé a suché oblečenie. Hodí sa čiapka a vesta, ktoré udržia najcitlivejšie časti tela v komforte.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku