Ako hovorí Pablo Picasso: „Každé dieťa sa narodí ako umelec. Problém je ostať umelcom, keď vyrastie.“ Tvorivosť však nepomáha iba v umení, ale v každom aspekte života: pri starostlivosti o vlastné deti, pri riešení matematických i každodenných problémov, v partnerskom vzťahu, pri varení, jednoducho – skutočne všade. Práve detstvo je životná etapa, keď môžeme dopriať tvorivosti skutočný rozlet. Ako deti podporiť v tejto schopnosti? Čo im hovoriť a naopak, čím ich tvorivosť môžeme zadupať?
Slová majú neuveriteľnú silu. Ako nimi podporiť tvorivosť?
Často si v dnešnej materiálnej dobe neuvedomujeme, akú moc v sebe ukrývajú slová. Niekedy stačí jedna veta, aby sme dieťaťu zmenili svet – či už pozitívne, alebo negatívne. I v oblasti tvorivosti. Najhoršie na tom je, že si to ani neuvedomíme. Akými slovami dokážeme ratolesti povzbudiť a naopak, čo by sme im pri tvorivých rozletoch nemali hovoriť?
Akými slovami podporiť detskú tvorivosť
- To je skvelý nápad, to si vymyslel/a sám/sama?
- Sám by som to lepšie neurobil.
- Veľmi sa mi páči, ako si to urobil/a.
- Naučíš ma to?
- Haha, to je naozaj zábavné.
- Poďme to ukázať mame/tatovi, jej/tomu sa to tiež bude veľmi páčiť.
- Wau, tak to by mi nikdy nenapadlo. To je úplne skvelé.
Akým slovám sa vyhnúť
- Takto sa to nerobí.
- Ukážem ti, ako sa to má robiť.
- To je zle.
- Asi si sa pomýlil.
- Mám ťa to naučiť?
- Skús to urobiť ešte raz a poriadne.
To, že sme zvyknutí robiť niečo jedným spôsobom a dieťa to urobí iným, neznamená, že je to nesprávne. Každý sme jedinečný, preto by sme mali svojho potomka podporiť v tom, čo robí a nie zadupať jeho snahu, radosť a tvorivé nadšenie do zeme. Preto je veľmi dôležité voliť správne slová, ktoré ho povzbudia i do budúcna.
Doprajte dieťaťu, aby sa nudilo
Pre mnohých rodičov niečo nepredstaviteľné, no je to skutočne tak: ak chcete dieťaťu dopriať tvorivý rozlet, nechajte ho nudiť sa. Dnešné ratolesti majú často svoj voľný čas dopodrobna naplánovaný: v stredu krúžok tanca, potom spoločná večera, v štvrtok kurz kreslenia, potom návšteva babičky, v piatok doučovanie matiky a potom spoločná návšteva kina. Vďaka takémuto režimu sa v živote dieťaťa len málokedy objavia chvíle, keď sa nudí.
Poviete si: „Veď to je dobré, tak to má byť.“ Nie je to však celkom pravda, pretože počas nudenia sa, začne detský mozog pracovať naplno a vymýšľať príležitosti, ako sa zabaviť. A práve vtedy sa v hlavách potomkov rodia tie najlepšie nápady. Nuda vytvára možnosť pre dieťa, ako sa naplno prejaviť a robiť to, po čom túži samo. Preto sa snažte do jeho kreatívnych procesov nezasahovať a ak sa túžite zapojiť, tak sa len „zvezte“. Nechajte svojho syna či dcéru nech diktujú tempo, určujú, čo budete robiť a prispôsobte sa. A nezabudnite na pochvalné slová: „Tak to je super nápad, mne by to určite nenapadlo.“
Pripravte dieťaťu prostriedky na tvorivé chvíle
Takýmito prostriedkami môžu byť hmotné predmety: napríklad pastelky, papiere, plastelína, Lego, nitky, gorálky, nožnice, lepidlo. Ešte zásadnejšie je však do tohto tvorivého procesu nezasahovať, samozrejme iba do chvíle, kým reálne nehrozí zranenie dieťaťa. Vhodné je tiež uvedomiť si, že nie je dôležitý výsledok, ale samotný proces tvorby, vymýšľania, realizácie. Práve ten dokáže najvýraznejšie podporiť detskú tvorivosť a fantáziu. Výsledok je už len sladkou čerešničkou na torte.
Buďte dieťaťu inšpiráciou v tvorivosti
Čím sme starší, tým si ľahšie vytvárame svoje rituály, rutiny, zabehnuté postupy. Vďaka tomu nám ostáva menej času na prekvapenia či využitie tvorivosti. Niekedy však stačí pomerne málo, aby sme mohli ísť dieťaťu príkladom aj v kreativite. Čo keby ste v kuchyni vyskúšali uvariť niečo nové – napríklad z indickej kuchyne? Alebo ste si urobili počas týždňa len tak výlet na miesto vo vašom okolí, kde ste ešte nikdy neboli? Alebo porozprávajte večer pred spaním rozprávku, ktorú ste si práve vymysleli? Alebo vymyslite netradičnú formu učenia. Možností, ako spestriť dieťaťu deň a ukázať mu, že tvorivosť je skvelým osviežením života i myslenia, je veľmi veľa. Nebojte sa toho!