Keď ste v nej sami, dá sa to zvládnuť, no keď sa k vám pridá ďalší človek, tlačíte sa v nej ako sardinky v konzerve. Malá kuchyňa nie je ničím príjemným pre partnerské spolunažívanie, nafúknuť sa však nedá. Existuje však niekoľko trikov, vďaka ktorým bude vyzerať aspoň opticky väčšie. Triky, ktoré dodajú kuchyni vzdušnosť a pocit veľkorysejšieho priestoru. Pri pohľade na takýto priestor aj spomínaná „tlačenica“ bude príjemnejšia. Ako to dosiahnuť?
Ako získať v kuchyni viac svetla
Alfou a omegou je svetlo, veľa svetla. Ako ho sem dostať? Prvou možnosťou je odostrieť žalúzie, zvesiť záclonu, vytiahnuť roletu, zbaviť parapet uložených hrncov. Druhým riešením je hranie sa s farbami, čím tmavšie odtiene, tým menej odrážajú slnečné lúče. Ideálna farba kuchynskej linky je tak biela, rovnako aj farba stien.
Pri podlahe tiež siahnite po svetlejšej farbe, biele kachličky však nie sú úplne praktické – pri varení paradajkovej polievky veľmi rýchlo pochopíte prečo. Pokojne však siahnite po svetlosivom či prírodnom drevenom odtieni. A tretím riešením, ako dostať do malej kuchyne viac svetla, je hranie sa s umelým osvetlením: skúste výkonnejšie žiarovky, LED pásy (tie nemusia byť iba na nad pracovnou doskou, pokojne ich môžete skúsiť nalepiť aj na hranu kuchynskej linky) či novým hlavným osvetlením.
Zástena rovnakej farby ako linka
Ďalším hraním sa so svetlom a farebnosťou, ktorá vám pomôže opticky zväčšiť kuchyňu, je výber zásteny. Ak sa rozhodnete pre bielu kuchynskú linku, skúste rovnakej farby zvoliť i zástenu. Na výber máte z rôznych materiálov a tvarov – od jednoliatej cez matné šesťuholníkové obkladačky až po lesklé obdĺžnikové obkladačky. Ďalším trikom, ako opticky zväčšiť kuchyňu, môže byť zvolenie identickej farby pre zástenu i pracovnú dosku. Vytvoríte tak jednoliaty povrch, ktorý pôsobí kompaktnejšie a umožní vášmu zraku vnímať priestor veľkorysejšie a celistvejšie.
Konzolové poličky
Akýmsi zvykom pochádzajúcim z minulosti je automatická voľba zatváracích skriniek nad kuchynskú linku. Kredence boli v minulosti skutočne veľmi populárne, no možnosti trhu a priestorové limity menších bytov prinášajú oveľa efektívnejšie riešenia. Jedným z nich sú konzolové poličky. Na stene pôsobia oveľa vzdušnejším dojmom, nevrhajú obrovské tiene ako štandardné uzatváracie poličky a ich obsah môže slúžiť zároveň ako vkusná dekorácia – ak sa tam rozhodnete skladovať napríklad raňajkové misky, čajník, kávové šálky či taniere. Pokojne sem však môžete umiestniť tiež cestoviny v sklených fľašiach, múku, šošovicu, fazuľu, cukor. Odporúčame tu mať veci dennej potreby, vyhnete sa tak nánosom prachu. Práve tie sú hlavnou nevýhodou tohto riešenia.
Kuchynská linka na nožičkách
Vytvoriť medzeru medzi kuchynskou linkou a podlahou umožní rozdeliť jednoliatu masu na dva celky. Tento jednoduchý trik vám pomôže dodať kuchyni výšku a urobiť ju na pocit priestrannejšou. A keď sme opäť pri kuchynskej linke, okrem farieb je na mieste vyberať aj modely s čistými líniami, ktoré nepútajú na seba pozornosť. V prípade, že najväčším problémom malej kuchyne je jej šírka, existujú na trhu i kuchynské linky s menšou ako štandardnou 60 cm hĺbkou, zvyčajne 50 cm. A práve týchto 10 cm dokáže urobiť veľký rozdiel.
Osvedčený trik
Keď máte málo svetla i priestoru, pridajte zrkadlo. Hocikam. Tento trik sa osvedčil preto, že skutočne funguje. Zrkadlo dodá nielen viac svetla, ale aj hĺbku priestoru – prakticky ju zdvojnásobí. A okrem toho: ak nebudete stíhať do práce či na schôdzku, popri chystaní raňajok alebo večere sa môžete aj decentne upraviť.