Možno to poznáte. Starostlivo ste upravili záhony, zasadili ste si krásne kvety, možno aj stromčeky, pripravili ste si záhony na výsadbu zeleniny a zrazu nabehol váš štvornohý miláčik a celá vaša snaha bola zmárňená – a odskákali si to aj rastliny. Čo robiť v tomto prípade? A ako odnaučiť psa kopať a ničiť?
Niektoré plemená, predvošetkým poľovnícke, majú hrabanie rady a nevedia si ho odpustiť. Ide najmä o teriéry a jazvečíky. Ak máte záhradu a premýšľate, akého psíka si zaobstarať, voľte radšej iné plemená (napr. spoločenský pes, pokojne útulkáč, menšieho vzrastu, ideálne fenka, ktorej moč nie je taký agresívny). Je menšia šanca, že vám bude záhradu ničiť.
Výchova
Pes musí byť naučený, že toto sa robiť nesmie. Preto mu doprajte dôkladné vybehanie sa v teréne (mimo záhrady), kde môže vykonať svoje potreby. Následne ho učte, že v záhrade sa potreba nevykonáva, ani sa v nej nehrabe – postupujte podobne, ako ste ho odúčali vykonávať potrebu doma. Vhodné však je vyčleniť mu kameň, ktorý môže ocikávať v prípade, že sa vám s ním nepodarí ísť na dlhšiu prechádzku.
Pri plote
Psy sa rady zdržiavajú pri plote, niektoré pobehujú hore-dole celé hodiny. Akákoľvek výsadba okolo plota je preto nezmyselná. Ak vysadíte okolo plota pichľavé rastliny, pes bude chodiť okolo nich a nič tým nezískate, iba mu zmeníte trajektóriu. Radšej sa mu prispôsobte, miesto vysypte napr. drvenou kôrou, ktorú budete pravidelne dopĺňať, alebo vydláždite.
Čo s vypálenými kruhmi v záhrade?
Psí moč je agresívny, preto dokáže vypáliť napr. trávnik. Miesto, ktoré pes znečistí, zalejte veľkým množstvom vody, aby ste látky zriedili. Ak už nájdete vypálené miesto, niet pomoci. Prekyprite ho a dosaďte novú trávu.
Neotrávte svojho domáceho miláčika
Keď odkvitnú narcisy, tulipány a hyacinty, vyberte ich z pôdy. Ich cibule sú jedovaté a menším plemenám môžu privodiť po skonzumovaní aj smrť. Jedovaté sú tiež brečtany, konvalinky a čemerice. Namiesto nich vysaďte bylinky, z ktorých budete mať úžitok aj vy (ak ich psík nebude pravidelne značkovať).