Už sa vám stalo, že sa vám na podrážku topánky počas horúceho leta nalepila žuvačka? Nič príjemné. A to je len podrážka, čo však robiť v prípade, že sa vám toto lepivé čudo dostalo na obľúbenú košeľu, novú pohovku, do vlasov či čalúnenie stoličky? Žiaden problém. Pripravili sme pre vás tieto overené návody.
1. Zapnite žehličku
Nedôverčivo pozeráte na túto radu, veď predsa žehlička žuvačku do riflí či pohovky ešte viac „zažerie“? Na postihnuté miesto však predtým, ako začnete, ešte priložte papier – ideálne hrubý a dobre savý, napríklad pijak či taký, ktorý sa používa na pošte na balenie zásielok. Následne žehličkou prejdite po papieri, ktorá sa naň prilepí. Bez tohto papierového „medzičlánku“ by ste však mali žuvačku na žehličke.
2. Žuvačku zaľadujte
Záleží od toho, kam sa vám žuvačka nalepila. Ak je to kúsok oblečenia, pokojne ho vložte aspoň na hodinu do mrazničky. V prípade, že je to gauč či iný kúsok nábytku, ktorý by ste bez píly do mrazničky nedostali, použite ľad. Niekoľko kociek vložte do mikroténového vrecúška a to priložte na inkriminované miesto a nechajte pôsobiť. Žuvačka tak stuhne a vy ju budete môcť zoškrabať nožom. Prípadne môžete použiť aj vrecko s mrazenou zeleninou či špenátom.
3. Skúste to octom
Ak plánujete odstrániť žuvačku z textílie pomocou octu, nepúšťajte sa do toho bezhlavo. Malý kúsok odevu či časť sedačky natrite octom, ideálne na mieste, ktoré nie je viditeľné – je možné, že textília s octom zreaguje a vzniknú škvrny alebo farba vybledne. Keď je všetko v poriadku a materiál neprejavuje žiadne zmeny vlastností, žuvačku natrite octom a nechajte pôsobiť. Po pár minútach ju pomerne jednoducho zoškriabete nožom.
Tempo tip: Hoci to zvládnete aj so studeným octom, lepšieho výsledku dosiahnete, keď ho trochu prihrejete – či už na sporáku, alebo v mikrovlnke.
4. Čo ešte funguje na žuvačku
Predchádzajúce spôsoby sú najjednoduchšie, najúčinnejšie a rokmi overené. Existujú však ďalšie možnosti, ktoré vám pomôžu odstrániť žuvačku. Jednou z nich je napríklad technický benzín – pred jeho použitím však rovnako ako pri octe vyskúšajte, ako naň textília reaguje.
Ak je všetko v poriadku, namočte handričku do technického benzínu a krúživými pohybmi aplikujte na postihnuté miesto. Žuvačka zmení konzistenciu, až sa postupne rozpustí a vy ju ľahko zotriete. Rovnaký výsledok dosiahnete aj pomocou odlakovaču na nechty.
Menej tradičným spôsobom je použitie Coca-Coly. Hoci ju poznáme najmä ako príjemné osvieženie, v domácnosti nám dokáže pomôcť so škvrnami, hrdzou, vodným kameňom, zaneseným plechom či žuvačkou. Ak sa vám žuvačka dostala do vlasov, skúste postihnutú časť namočiť nachvíľu do „koly“ a potom ju pomerne ľahko zotriete.