Budí sa vaše dieťa na dojčenie aj 10-krát počas noci, hoci má už 13 mesiacov? Máte pocit, že je to čoraz horšie a premýšľate, či nie je čas dojčenie ukončiť? Svetová zdravotnícka organizácia odporúča dojčiť do dvoch rokov života dieťaťa, minimálne. Zdravotné benefity dojčenia netreba zdôrazňovať, je však jasné, že ak je matka vyčerpaná z častého nočného dojčenia, nie je to žiadna výhra. Kompromisom môže byť ukončenie iba nočného dojčenia. Ako na to?
1. Správne načasovanie
V prvom rade treba mať na pamäti, že dieťa musí byť dostatočne zrelé na tento krok. Hovoria vám známi či rodina, že už od tretieho mesiaca musí bábätko vedieť prespať celú noc? Kedysi to tak aj bolo, deti dokrmované umelým mliekom a niekedy v tomto čase skutočne aj dokázali prespať celú noc – ale len naoko, dieťa sa prirodzene v noci budí a rýchlo aj zaspí, nemusí však zobudiť rodičov. U nedojčených detí je častejšie badateľné, že v noci dokážu prespať dlhšie cykly. Ak však dieťa dojčíte, je častejšie hore a je to úplne v poriadku. Približne v pol roku života dieťaťa môžete skúšať namiesto prsníka ponúkať vodu alebo čaj. Ak si to chcete uľahčiť a dieťaťu ponúknete fľašu s umelým mliekom, veľmi si nepomôžete – zvyk nahradíte zlozvykom, od ktorého sa bude potom odúčať ešte ťažšie. Navyše, konzumácia UM (umelého mlieka) v noci prispieva k vzniku zubného kazu.
Kedy začať dieťa odstavovať od nočného dojčenia?
Približne po prvom roku života začína byť dieťa dostatočne zrelé na to, aby dokázalo vydržať v noci nepapať (pitie je v mnohých prípadoch nevyhnutné, sú však aj deti, ktoré nepijú celú noc a spia). V tom čase je teda vhodné aj začať dieťa „odstavovať“ od nočného dojčenia.
2. Ako na to?
Dieťa po prvom roku života už má zavedené stravovacie návyky – po večernom jedle (kaša, chlebík, cestoviny…) mu ponúknite prsník, ak bolo na to zvyknuté. Snažte sa však, aby dieťa na ňom nezaspalo, resp. sa pokúste nájsť iný spôsob uspávania, ako len dojčením, ak je to možné. Ak nie, nič sa nedeje. Deti, ktoré nezaspávajú pri dojčení, sa spravidla dokážu v noci ľahšie utíšiť aj bez prsníka, no neplatí to všeobecne.
Pri každom ďalšom nočnom zobudení ponúknite dieťaťu najskôr vodu, ak nechce, tak čaj, ak odmieta aj čaj, ponúknite mu odstriekané materské mlieko v poháriku s náustkom (neponúkajte fľašu). Materské mlieko môžete mať odstriekané aj od večera, nič sa mu pri izbovej teplote nestane do rána, ak ho budete skladovať v čistom a uzavretom poháriku. Keď sa dieťa napije, opäť ho poľahnite do postieľky alebo uspite na rukách.
3. Koľko to bude trvať?
Prvé noci môžu byť naozaj ťažké. Niektoré deti sa budia aj tridsaťkrát a skúšajú, dôležité však je, aby ste nepoľavili. Ak raz dieťaťu dáte prsník a inokedy nie, bude zmätené, celý proces sa predĺžli a bude skúšať a skúšať ja ďalej, až kým nedosiahne svoje. Preto je dôležité, aby ste mali v hlave naozaj pevne uložené rozhodnutie, že chcete s nočným dojčením skoncovať. Po týždni by sa mala situácia vylepšiť, dieťa sa možno ešte bude budiť, no rýchlo sa upokojí aj po hlte vody.
4. Bude lepšie spať?
To je otázne. Niektoré deti sa budia na dojčenie, iné sa budia pre iné dôvody a dojčenie vyhľadávajú na upokojenie – sami uvidíte.
5. Kedy dieťa neodstavovať?
Rozhodne dieťa neodstavujte od nočného dojčenia, ak sa mu prerezávajú zuby, je choré (stačí len obyčajná nádcha), prekonáva výrazný posun v psychomotorike – napr. začína robiť prvé kroky. V tom čase je časté nočné budenie na dojčenie úplne prirodzené a len by ste si skomplikovali situáciu. Vyčkajte na správny čas!