O koncepte nízkosacharidového stravovania ste si už v našom magazíne mohli prečítať zopár základných faktov. Vydali ste sa na túto cestu a premýšľate, čo konzumovať, aby to nebolo stále to isté? Prípadne, ako sa odmeniť, spríjemniť si tento nový životný štýl či zvládnuť návaly chuti na sladké pri PMS? Máme pre vás tipy na jednoduché dezerty, ktoré si môžete dopriať bez výčitiek.
Tvarohový nákyp s ovocím
Potrebujete:
500 gramov plnotučného tvarohu
1 zrelý banán
2 vajcia z domáceho chovu
hrsť bobuľovitého ovocia
Postup:
1. Tvaroh vyšľahajte s vajíčkami a banánom, ktorý ste predtým popučili vidličkou.
2. Do tvarohovej zmesi pridajte bobuľovité ovocie a vylejte do zapekacej zmesi.
3. Pečte na 180 stupňov približne 50 minút až hodinu, kým okraje nezačnú mierne hnednúť a stred sa sfarbí doružova – môže byť však ešte mierne trasľavý.
Konzumujte až po vychladnutí.

Vajíčková omeleta nasladko
Potrebujete:
3 vajíčka
2 banány
štipku škorice
2 lyžice „múky“ zo slnečnicových semien (rozmixované slnečnicové semienka na prach)
Postup:
1. Vajíčka vyšľahajte s popučeným banánom, pridajte škoricu a rozmixované slnečnicové semená.
2. Zmes vylejte na rozpálenú panvicu a pripravte ako klasickú omeletu. Konzumujte teplé potreté s maslom alebo s arašidovým maslom
Mrkvová tortička so škoricou
Potrebujete:
3 surové mrkvy
1 vajíčko
1 lyžičku škorice
pol hrnčeka mletých orechov
2 lyžice kokosového oleja
Postup:
1. Mrkvu nastrúhajte na jemnom strúhadle, pridajte vajíčko a prešľahajte. Pridajte škoricu, rozpustený kokosový tuk a mleté orechy. Získate redšie cestíčko (podľa šťavnatosti mrkvy môžete pridať trochu vody alebo práve naopak, viac orechov).
2. Zmes vylejte do malej tortovej formy a pečte pri 180 stupňoch približne 30 – 40 minút.

UPOZORNENIE:
Ďatlový sirup, javorový sirup, cukor z kokosových kvetov či rôzne iné alternatívy bežného cukru sú stále len sladidlá – teda sacharidy. Hoci sú zdravšie (obsahujú aj iné nutrienty, napr. minerály, ktoré sú pre naše telo prospešné), stále fungujú ako palivo nášho metabolizmu a znemožňujú nutričnú ketózu. Preto sa odporúča používať ich naozaj striedmo a sacharidy prijímať predovšetkým zo zeleninových zdrojov a až následne z ovocia a podobne.