Kto by netúžil mať balkón plný krásnych, rozkvitnutých kvetov. Ktoré je však vhodné pestovať na tomto stanovisku? Pripravili sme si pre vás niekoľko tipov, ktoré kvitnúce rastliny dokážete vypestovať aj na balkóne – slnečnom i tienistom.
Klinčeku sa na balkónoch darí
Klinček, karafiát alebo aj Dianthus zvládne vypestovať aj menej skúsený záhradkár či nadšenec rastlín. Za málo starostlivosti získate veľa muziky – táto rastlina totiž dokáže krásne rozkvitnúť. Veľkým plusom je tiež, že si vyberiete z množstva odrôd, a tak dokážete balkón odieť do pestrých farieb – ružová, červená, fialová, biela – a to tiež v rôznych tvaroch kvetov. Zabúdať však nemôžeme ani na to, že klinčeky kvitnú až do neskorej jesene: do októbra. Snažte sa im vybrať stanovisko, kde je dostatok slnečných lúčov a do nádob uprednostnite priepustnú zeminu, ktorú budete často zalievať.
Železník je ako stvorený do makrame
V súčasnosti je veľkým hitom balkónov aj makreme, alebo tiež závesný kvetináč. Ak i vás láka tento typ pestovania rastlín, istotne siahnite po železníku (Verbena). Tento kvet s najčastejšie červeným okvetím vás poteší bohatou úrodou kvetov. Nie je veľmi náročný, má rád slnečné stanovište a problém mu nerobí ani sucho. Začína odkvitať až pri výraznom ochladení, keď sa očakáva pokles teplôt pod nulu. Aby ste dosiahli čo najbohatšiu kvetinovú výzdobu, železník pravidelne zbavujte vysušených listov a kvetov.
Aksamietnice pomôžu odohnať hmyz
Aksamietnice alebo aj Tagates majú prezývku „smraďošky“, keď rozkvitnú, veľmi rýchlo pochopíte prečo. Má to však svoju výhodu, dokážu odpudzovať otravný hmyz, čo oceníte najmä pri večernom posedení na balkóne. Ak tu máte dostatok slnečných lúčov a tepla, bude sa im dariť. Zároveň však musíte dohliadnuť na pravidelné zalievanie, prihnojovanie (pokojne i kávovým gruntom) a vhodný výber substrátu – ideálne priepustný. Tešiť sa budete zo žlto-oranžovej kvetinovej nádhery.
Petúnie zbožňujú teplo
Máte balkón orientovaný na juh a počas letných dní tu máte skutočne teplo? Kvetmi, ktoré takéto miesta vyhľadáva, sú petúnie. Oceníte tiež ich pestrofarebnosť – kvety ponúkajú paletu od ružovej a červenej cez žltú až po modrú a fialovú. Počítajte však s tým, že sú náročnejšie na pestovanie. Základom je vybrať zásaditejšiu zeminu s vyšším pH, toto však hravo vyriešite, pretože záhradkárstva ponúkajú špeciálny substrát pre petúnie a surfínie.
Ich rozkvitnuté kvety vám budú robiť spoločnosť od jari až do jesene. Aby sa im darilo, je potrebné ich častejšie zalievať a prihnojovať – živiny im pokojne dopĺňajte každých 10 dní. Problém môže nastať, keď náhle príde chladné a daždivé počasie, v tom čase môžu petúnie prestať aj kvitnúť. Čo robiť vtedy? Z väčšej časti ju zrežte, pohnojte a s príchodom teplých slnečných dní by mal kvet obžiť.
Ďalšie tipy na kvetiny vhodné na balkón
- Muškát (Pelargonium)
- Cínia (Zinnia)
- Begónia (Begonia)
- Pakost (Geranium)
- Povojník (Ipomea purpurea)
- Fuksia (Fuchsia)
- Chryzantéma (Chrysanthemum)
- Fialka záhradná (Viola tricolor)