Puberta je náročná pre rodičov i dieťa samotné – hľadá samo seba, zažíva prvé veľké lásky, sklamania, hádky s najlepšími kamarátmi, revolty proti rodine. Toto obdobie by sa bez vzájomnej lásky a porozumenia nedalo zvládnuť. Ako však udržiavať s tínedžrom v puberte príjemný vzťah či dokonca ho rozvíjať? Prinášame vám niekoľko inšpirácií, ako to zvládnuť tak, aby to bolo príjemné pre obe strany.
Počúvajte
To, že počujete, čo váš tínedžer rozpráva ešte neznamená, že ho počúvate. Keď vám niečo hovorí, počúvajte ho, snažte sa ho pochopiť, čítajte medzi riadkami, no hlavne nehodnoťte. Spomeňte si na svoje obdobie puberty a na všetko, čo ste boli schopný vyviesť. Opatrne by ste mali pristupovať aj k radám, skôr, ako sa do toho pustíte, skúste preskúmať terén otázkou: „Zaujíma ťa, čo si o tom myslím ja?“ alebo „Chceš vedieť, ako by som to riešil ja?“ Ešte lepšou alternatívou však je, keď ho správne položenými otázkami, na ktoré si musí tínedžer odpovedať sám, dovediete na správnu cestu.
Rozprávajte sa
Vyššie spomíname, aby ste sa svojho syna či dcéru snažili pochopiť. To však nejde bez toho, aby ste sa s ním rozprávali. Aj na prvý pohľad vlažné témy, ako móda, šport, hudba či maľovanie, vám dokážu povedať o svojom dieťati viac, ako keby ste sa ho priamo spýtali: „Čo ťa trápi?“ Na takúto otázku dostanete odpoveď skutočne len vo výnimočných prípadoch. Snažte sa teda radšej viesť so svojím dospievajúcim dieťaťom rozhovor ako s rovnocenným partnerom, ktorý vás dokáže aj niečo naučiť. Iba tak budú dialógy plné porozumenia a rešpektu.
Vyskúšajte aktivity, ktoré ho bavia
Stráviť spoločný čas s tínedžrom býva často nadľudská úloha – najmä kvôli tomu, že prečo by mladý človek plný energie a skvelých nápadov mal tráviť svoje voľné chvíle s nudným človekom, ktorý ho priviedol na svet. Syn rád skejtuje? Dcéra zbožňuje moderný tanec? Povedzte, že si to chcete vyskúšať aj vy a či by si váš tínedžer nenašiel na vás čas a nenaučil vás to. S veľkou pravdepodobnosťou z toho vznikne deň plný zábavy.
Dohodnite si pravidelný spoločný program
Mať istotu je pre vzťah i život dôležité. Vo vzťahu s dieťaťom v puberte sa môžete oprieť o spoločný rituál – ideálne taký, ktorý bude baviť vás oboch a bude príjemný pre obe strany. Čo keby ste každú stredu išli na večeru do reštaurácie alebo si iba kúpili hamburger v stánku a zjedli ho na lavičke v parku? Alebo do kina: raz vyberiete film vy, druhýkrát váš potomok. Alebo na futbal, hokej, do divadla, na koncert. Istotne sa vo vašom vzťahu nájde prienik rovnakých záľub, jablká predsa nepadajú ďaleko od stromu.
Dôvera a sloboda
Aby vám mohlo dieťa dôverovať a spoľahnúť sa na vás, potrebuje cítiť rovnakú dôveru z vašej strany. Keď mu budete telefonovať každých 30 minút, keď je s kamarátmi vonku, nič dobré pre váš vzťah z toho nevznikne. Ak si však dohodnete určité pravidlá na začiatku a budete synovi či dcére dôverovať, že ich dodrží, vyviniete tak tlak, aby tieto pravidlá tínedžer skutočne dodržal. Rovnako dôležitá je aj sloboda, pozor, nemýľme si ju však s anarchiou – pravidlá a hranice musia byť, no rozhodovať o tom, ako bude dieťa tráviť čas, by ste rozhodne nemali. Stačí, keď sa dohodnete, že do 23:00 musí byť doma a je na ňom, ako tieto chvíle strávi. Samozrejme, žiadne neprístojnosti a v rámci dobrých mravov.
Dovoľte, aby učil on vás
Celý život ste učili dieťa vy a teraz, keď má pocit, že má dostatok vedomostí, že je múdrejšie ako jeho rodičia, by sa aj ono rado predviedlo. Dovoľte mu to. Zaujíma vás, ako fungujú sociálne siete či iné aplikácie na telefóne? Alebo chcete porozumieť, prečo má 15 ročný chlapec milión sledovateľov na Youtube? Spýtajte sa vašej dcéry či syna, určite im to urobí radosť a ochotne vám to vysvetlia. Obdobie puberty je komplikované pre obe strany, ak sa však budete mať navzájom radi, budete sa snažiť o porozumenie a nebudete tlačiť na pílu, zvládnete to.