Spánok detí je nekonečná studňa tém – na rozhovory na ihrisku, na články do magazínov, na otázky do diskusných fór. Každé dieťa je však iné, to, čo funguje vašej susede, nemusí fungovať u vás. Rovnako je to aj s overenými radami od pediatrov či z populárnych článkov na webe. Ak sa však potýkate s problémami so spánkom, pravdepodobne chcete vyskúšať takmer všetko, aby ste zlepšili svoju situáciu. Skôr, než začnete bezhlavo meniť celý režim, spomaľte. Prečo?
Základom je nerobiť všetky zmeny naraz! To býva aj častý problém, prečo niektoré rady nefungujú – mamičky či oteckovia v najlepšej viere a snahe vylepšiť rýchlo túto nemilu situáciu, začnú meniť všetko naraz – a pre dieťa to znamená len ďalší stres a občas to situáciu so spánkom dokonca zhorší! Verte svojej intuícii, zamyslite sa, čo môže spôsobovať problémy so spánkom a skúste zmeny k lepšiemu zavádzať postupne – niektoré v priebehu pár dní, s niektorými počkajte aj dva týždne, kým si dieťa na nový režim zvykne.
1. Vyvetranie
Vyššia teplota v miestnosti, v ktorej spávame. Ak dieťa ukladáte spať do detskej izby, myslite na to, že je v nej pravdepodobne viac stupňov než vo vašej spálni a preto môže mať drobec problémy so zaspávaním alebo sa v noci častejšie budiť. Príliš vysoká teplota vzduchu komplikuje výdatnosť spánku. Skúste preto krátko pred uložením miestnosť vyvetrať (v chladnejších mesiacoch) a dieťa ľahšie obliecť, než zvyčajne.
2. Úplná tma
Na to, aby sme spali dobre, potrebujeme úplnú tmu. V súčasnosti je to ťažké dosiahnuť – okrem toho, že z ulice často preniká do miestnosti umelé osvetlenie, problémom bývajú aj rôzne hračky so zapnutým tlmeným svetielkom, aby sa dieťa nebálo či televízor z vedľajšej miestnosti. Snažte sa učiť deti zaspávať pri úplnej tme od malého malička. Je to to najzdravšie, čo pre ich spánok môžete urobiť.
3. Obmedzte nočné prebaľovanie
Už okolo pol roka, so zavádzaním prvých príkrmov, má dieťa pevnejšiu stolicu, ktorú spravidla vylučuje už menej často – raz, či dvakrát denne. V noci sa ho snažte teda neprebaľovať, radšej investujte do kvalitnejších plienok, ktoré vlhkosť bezpečne zadržia aj 10 hodín. Deti tak nič neruší zo spájania spánkových cyklov a naučia sa lepšie spinkať. Sú však deti, ktoré diskomfort z plnej plienky práveže budí – v tom prípade radšej prebaľujte.
4. Spoločné spanie
Máte pocit, že nič nezaberá? Že sa dieťa budí každých 45 minút prakticky bezdôvodne? Je najedené, nič ho nebolí, netrápia ho zuby, len je, jednoducho, nespokojné? Niektoré deti potrebujú pre spokojný spánok blízkosť rodičov – so zachovaním zásad bezpečnosti skúste spoločné spanie v manželskej posteli s prirazenou postieľkou bez bočnice. Ak vás drobec bude cítiť pri sebe, môže spať pokojnejšie.