ako vybrať školskú tašku

5 rád, ako vybrať školskú tašku

Chcete pre svoje dieťa to najlepšie, o tom niet pochýb – ako každý zodpovedný rodič. Snažíte sa mu dopriať to najlepšie jedlo, kvalitné vzdelanie, voľný čas vyplniť aktivitami na rozvíjanie tela aj ducha, dopriať mu zábavu aj oddych. Zamysleli ste sa tiež nad tým, aká dôležitá úloha je vybrať vhodnú školskú tašku? Najmä, ak máte doma budúceho prváčika, nemali by ste výber aktovky podceniť. Na čo sa sústrediť?

1. Váha školskej tašky

Čím ľahší batoh, tým lepšie pre detské zdravie. Vedeli ste, že podľa noriem by nemala byť váha školských batohov pre žiakov prvého stupňa viac ako 1,2 kg? Ruksak by mal byť však dostatočne pevný a odolný, ideálne poskytovať oporu chrbtu a mať dostatočne široké popruhy na ramenách.

2. Viditeľnosť

V zimných mesiacoch budú vaše ratolesti chodiť do školy skoro po tme. Preto je dôležité, aby mal školský batoh aj ruksak na voľný čas reflexné bezpečnostné prvky, vďaka ktorým budú vaše deti ľahšie viditeľné pre vodičov automobilov nielen pri prechádzaní cez cestu. Celkovo je pestré oblečenie s odrazkami a výraznými motívmi oveľa bezpečnejšie pre deti ako tmavý odev bez reflexných prvkov.

3. Odolnosť

Deti s ruksakmi chodia nielen do/zo školy, ale s nimi trávia čas aj na ihriskách v každom počasí. Musia byť preto odolné. Informujte sa pri kúpe, či je látka nepremokavá. Iba taký batoh dokáže ochrániť domáce úlohy, ale aj prezúvky či desiatu.

Odolnosť

4. Dlhodobá investícia

Pri kúpe batohu nepodľahnite detským trendom, aj keď to bude ťažké – ak majú deti rady Paw Patrol či Elzu a pištia, že chcú mať práve tieto postavičky na školskej taške, myslite na to, že možno to už o 2 mesiace nebude pravda a budú plakať zase – že sú out. Iné deti to vedia dať dosť nepríjemne najavo.Vyberte radšej nadčasový dizajn, ktorý bude aj o rok v kurze. Dôležité však je, aby bolo spokojné aj dieťa – spoločne ho teda ozdobte príveskom či kľúčenkou s jeho obľúbeným hrdinom. Ak sa hrdina po čase zmení, jednoducho pripnete iný odznak či prívesok. Dobré, však?

5. Vhodná veľkosť

Ako sme spomínali chrbtová časť batohu by mala byť oporou – pevný, anatomicky tvarovaný chrbát a poslstrované popruhy s možnosťou nastavenia dĺžky sú samozrejmosťou. Dieťa sa pod váhou tašky nemôže hrbiť. Nastavte mu popruhy správne a pravidelne ich kontrolujte – v zime môžu tlačiť, ak dieťa teplejšie oblečiete a v lete môže na ňom zase taška lietať. Tak opatrne. Pri nastavovaní myslite na váhu obsahu – neskúšajte nikdy batoh doťahovať prázdny!

TEMPOtip: Záťaž predstavujúca naplnený školský batoh by nemala presahovať 10 % hmotnosti dieťaťa. 20-kilové drobné dieťa by preto malo niesť do školy iba 2 kilogrami, a tak podobne… Skúste preto minimalizovať ostatnú záťaž – desiatu nech nosí v samostatnej taštičke, rovnako aj prezúvky. Fľašu na pitie mu dajte prázdnu, nech si ju naplní vodou až v škole. Ak protestuje, že nechce piť čistú vodu, na dno nakvapkajte pár kvapiek citróna alebo pomarančovej šťavy.

Vhodná veľkosť
0 0 hlasov
Hodnotenie článku