Bez včiel by na zemi nebol život. Okrem toho, že opeľujú rastliny a vďaka nim si tak môžeme vychutnať aj tú čerstvú paradajku zo záhrady, ktorej sa nedá odolať, poskytujú ľuďom ešte ďalší úžitok. Med a propolisové tinktúry sú už dlhé roky využívané ako prírodné liečivá. Vedeli ste však, že konzumovať môžete aj samotný včelí peľ?
Čo je včelí peľ?
Ide o peľové zrná, ktoré včely spracovali a uložili do plástov. Chutia ako chrumkavé cukríky alebo granulky pripomínajúce nektár z kvetov.
Včelí
peľ obsahuje širokú škálu zivín. Je plný vitamínu C,
B-vitamínov, obsahuje vitamín A, K a tiež D a E, ktoré sú
nevyhnutné pre správny rast kostí a správne fungovanie tkaním.
Tiež je zdrojom minerálov, obsahuje bielkoviny a mastné kyseliny.
Zoženiete ho u včelárov, v špecializovaných predajniach s medom
ale často ho nájdete už aj bežne dostupný v bioobchodoch a
predajniach so zdravou výživou.
Peľ, ktorý vdychujeme, spôsobuje alergie. Pri konzumácií však včelí peľ môže tieto alergické prejavy postupne tlmiť. Odporúča sa s kúrou začať niekoľko mesiacov predtým, ako sa zvyčajne alergia objavuje (ak trpíte najviac v máji, začnite ho užívať už vo februári, atď). Okrem toho má peľ prirodzene dezinfekčné účinky, takže pomáha bojovať s infekciami. Je tiež skvelým stimulantom imunity. Ak vás trápi časté prechladnutie alebo ste chorý vždy, keď sa v práci okolo vás len mihne kolega po chorobe, skúste sa poradiť s lekárom či lekárnikom o možnostiach podpory imunity peľovou kúrou.
Ako včelí peľ pomáha?
– podporuje chuť do jedla
– stimuluje imunitu
– dodáva energiu, stimuluje mozgové procesy
– pomáha ako kúra pri prechladnutí (ničí baktérie)
– pomáha pri zápaloch močového mechúra, pri problémoch s prostatou alebo v klimaktériu
Včelí peľ nie je pre každého! Môže spôsobiť alergiu! Rovnako sa neodporúča konzumovať ho dlhodobo a tiež treba byť opatrní v tehotenstve, najmä v prvom trimestri – vtedy by sa nemal užívať vôbec.