Sú bezodpadové, ekologické, skvelé pre detské oblečenie aj pre citlivú pokožku dospelákov. Šetria prírodu aj peňaženku. Poznáte mydlové orechy? Ekologickú revolúciu v praní máte na dosah!
Mydlové orechy zoženiete najmä v bezobalových obchodoch, kde si ich môžete nechať navážiť do svojho vlastného vrecúška a šetriť tak prírodu od zbytočných plastov či iných obalov. Dajú sa však zakúpiť aj v niektorých drogériách. Sú prírodnou alternatívou k bežným pracím prostriedkom, ktorá je priateľská k oblečeniu, životnému prostrediu aj nášmu zdraviu.
Prečo sú pracie prášky nebezpečné?
Niektoré chemické pracie prostriedky obsahujú ropné látky, chemické farbivá alebo silné parfémy, ktoré pri praní zostávajú v oblečení. Najmä ak neustriehnete dávkovanie (podľa prieskumov najmä ženy majú tendenciu pridávať pri praní viac gélov či práškov, ako je potrebné na danú hmotnosť bielizne), v oblečení zostanú zvyšky, ktoré následne pri nosení prichádzajú do kontaktu s pokožkou. Okrem toho sa dostávajú aj do odpadových vôd a zbytočne znečisťujú prírodu.
Čo sú mydlové orechy?
Mydlové orechy sú škrupiny z exotického stromu Sapindus Mukorossi. Obsahujú prírodný saponín, teda látku, ktorá má čistiace schopnosti – rozpúšťa nečistoty. Tieto stromy hojne rastú v Himalájach. V Indii a Nepále sa mydlové orechy používajú na pranie už po stáročia.
Koľko ich potrebujete na jedno pranie?
Podľa kvality orechov stačí priemerne veľkosť ženskej hrste na jednu bežnú práčku. Nedávajte ich do bubna len tak navoľno. Vložte ich do tenkého ľanového alebo bavlneného vrecka, aby sa nezasekli vo filtri a nepoškodili vám práčku.
Čo s mydlovými orechmi po praní?
Po jednom pracom cykle ich však nevyhadzujte! Nechajte ich dôkladne vyschnúť (vysypané z vrecúška, na vzduchu) a pokiaľ periete na 40 stupňoch, môžete ich použiť aj päťkrát. Ak periete pri vyšších teplotách, aktívne látky z orechov sa uvoľňujú výraznejšie, takže ich niekedy bude treba vymeniť aj po troch praniach.
Po viacnásobnom praní ich môžete vyhodiť do kompostu, kde sa postupne rozložia.
TEMPOtip: Mydlové orechy nemajú žiadnu vôňu. Ak chcete bielizeň prevoňať a nechcete používať aviváž či iné chemické prostriedky, poslúži vám éterický olej. Vonný olej, (typ a kvalita, ktorá môže prísť do kontaktu s pokožkou) nakvapkajte na ľanové alebo bavlnené plátno (poslúži aj odstrihnutý kúsok zo starej košele) a vložte do bubna spolu so špinavou bielizňou. Krásne prevonia napríklad levanduľa alebo čajovníkový olej. Dajte pozor, aby olej neprišiel do kontaktu priamo s oblečením, mohol by ho znečistiť alebo poškodiť. Vždy kvapkajte iba na samostaný kúsok látky.