Ako tvoriť menej odpadu s bábätkom

Ako tvoriť menej odpadu s bábätkom?

Snažíte sa žiť tak, aby ste neprodukovali žiadny odpad. Viac-menej sa vám to darí… Avšak očakávate narodenie bábätka a obávate sa, že vaša filozofia bude narušená a zbytočnému odpadu sa nevyhnete? Máme pre vás zopár tipov.

Áno, s bábätkom sa spája omnoho väčšia spotreba všetkého – plienky, vlhčené obrúsky, vata, výživy, prípadne umelé mlieko. Smetný kôš sa veru môže veľmi rýchlo naplniť.

Aby sme sa vyhli plytvaniu, prinášame vám ekologické alternatívy, ktoré sa dajú ľahko zhotoviť.

Umývateľné obrúsky

Výroba vaty má veľmi silný negatívny dopad na životné prostredie, preto by bolo najlepšie ju nahradiť umývateľnými obrúskami, ktoré je možno použiť pri prebaľovaní detí. Ich výroba je veľmi jednoduchá, pokojne si ich môžete sami vyrobiť. Samozrejme, treba ich ušiť viac, približne dvadsať, aby ste ich mali vždy po ruke a nemuseli hneď bežať prepierať. Dokonca nemusíte byť ani veľmi zdatní v šití, zvládne to aj amatér. Potrebujete len dva kusy látok, ktoré spolu zošijete a obrátite pri dokončovaní. Používajte zvyšné látky, najlepšie v bio kvalite. Prípadne investujte do viskózy, ktorá je na to ako stvorená.

Látkové plienky

Mnohé mamičky sa ani len neodvážia pomyslieť na možnosť látkových plienok. Pritom majú veľa výhod. Nezaťažujú životné prostredie a sú zdravotne nezávadné. Však si len vypočítajte, ak v priemere použijete 6 plienok denne približne 3 roky, dieťa minie viac ako 6500 plienok až do odplienkovania.

Už len z ekonomického hľadiska je zaujímavé sa nad tým zamyslieť a nie to ešte z ekologického. Predstavuje to totiž približne 1 tonu nerecyklovateľného odpadu, ktorý sa bude rozkladať približne 500 rokov. Odpad, ktorému by sa dalo vyhnúť látkovou plienkou. Iste, látkové plienky si vyžadujú omnoho viac organizácie, ale nič nie je nemožné. A hovorí sa, že bábätká s látkovými plienkami sa na nočník naučia rýchlejšie.

Látkové plienky

Domáce výživy

Na začiatku príkrmov dieťa spapá len niekoľko lyžičiek z výživy. A keďže otvorená fľaštička by sa mala spotrebovať do 24 hodín, väčšina z nich skončí v koši. Skúste variť doma. Nie je nič jednoduchšie, ako uvariť malú porciu pre vášho jedáka. Najlepšie je mať malý hrnniec, do ktorého vložíte kúsok mäska, kúsok mrkvičky, zemiaku, uvaríte, zmixujete a máte. Ak vás nebaví variť každý deň, skúste si spraviť domáce výživy v skle. Dôležitá je tiež príprava surovín. Mäso si napríklad rozdeľte na malé porcie ešte pred mrazením, aby ste pri varení vytiahli len malý potrebný kúsok. V letnej sezóne myslite už na zimu a pozamrazujte si všetky domáce plodiny, ktoré môžete použiť neskôr v zime.

Domáce výživy

Kupujte oblečenie v bazároch

Bábätko v prvých dvoch rokoch života neskutočne rýchlo rastie. Tak rýchlo, že ani nestihne vynosiť to oblečenie čo má. Predtým, ako zájdete do obchodu, skúste pozrieť na stránkach s použitým bábätkovským oblečením, či by sa vám niečo nepáčilo. Ide hlavne o bežné šatstvo a príležitostné odevy. Aj tu platí pravidlo, kupujte s mierou. Novorodenecká veľkosť, aj keď je tak veľmi milá, je v podstate použiteľná prvý týždeň života a to tiež nie pre všetky bábätká, preto snažte sa nakupovať racionálne a radšej väčšie veľkosti – dieťatku na tom predsa nezáleží, že bude mať vyhrnuté rukáviky.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku