Nikto učený z neba nespadol a keby áno, bolo by hneď po ňom. Ak chcete byť v niečom dobrý, musíte trénovať – také jednoduché to je. No aj tréning môže byť zábavný, príjemný a vôbec nie vyčerpávajúci. Ak sa chcete zlepšiť vo varení, pripravili sme pre vás 6 hravých tipov ako na to.
Menej je viac
Zbytočne nekomplikujte – recepty, postupy, výber surovín. Menej je viac a v kuchyni to platí dvojnásobne. Snažte sa pripravovať jednoduché pokrmy, ktoré sú nenáročné na prípravu aj suroviny. Práve takto najjednoduchšie odhalíte, kde robíte chyby, a tiež, ako kombinovať základné chute.
V súčasnosti je to veľkým trendom, ktorý rešpektujú aj uznávaní šéfkuchári. Len pár surovín a z nich sa snažia vykúzliť jednoduché jedlo, ktoré vás odzbrojí práve dokonale vyšperkovanými chuťami a ich prostotu a zároveň rafinovanou kombináciou. Vyskúšajte napríklad zapečený feta syr s dobrým olivovým olejom či chutné pestá s kvalitnými cestovinami.
Inšpirujte sa najlepšími
Stačí zapnúť internet a môžete sa inšpirovať špičkovými kuchármi sveta – paradoxne tí najlepší sa ochotne podelia o svoje skúsenosti v youtubových videách či online magazínoch, kde vám ukážu časť svojho know-how. Skvelou inšpiráciou môže byť Jamie Oliver či v našich končinách už legendárny Zdeněk Pohlreich, ktorí sa podieľajú na dôležitej gastro osvete.
Okrem toho, že vám ukážu, ako pripraviť konkrétne jedlo, poskytnú vám aj zaujímavé pozadie – o pôvode jedla, na čo si pri tomto recepte dať pozor, kedy je lepšie cesnak pučiť a kedy krájať, ako slaná by mala byť voda na cestoviny. A že vám to na začiatku nepôjde tak dobre ako im? No bože, každý raz začínal.
Aké suroviny, také jedlo
Tu platí jednoduché pravidlo: čím lepšie suroviny v kuchyni používate, tým lepšie jedlo dostanete. Ak sa v decembri rozhodnete pripraviť paradajkový šalát z rajčín, ktoré ste kúpili v hypermarkete, zaiste nebude chutiť tak ako ten od babičky, ktorá ich natrhala za domom v záhrade. Aby ste získali kvalitné suroviny, musíte obetovať niečo navyše – nestačí urobiť jeden veľký nákup vo veľkom obchode, kde dostanete všetko.
Kupujte od lokálnych farmárov, v rodinných mäsiarstvach, u obchodníkov, ktorí majú blízke vzťahy s menšími zahraničnými výrobcami, na trhu, kde nájdete drobných pestovateľov. Jednoducho tam, kde je prvoradá kvalita a nie cena. Síce sa o trochu viac nachodíte, ale tie vône, tie chute, tie zážitky – tie za to stoja. A samozrejme, pripravte sa na to, že si trochu priplatíte.
Chce to trpezlivosť a kvalitný riad
Pripálené mäso, zdrcnutá smotanová omáčka, príliš kyslý segedín: to sa jednoducho stáva, aj tým najlepším. Preto nestrácajte na duchu, neopúšťajte sa a snažte sa prísť na chybu a poučiť sa z nej. Nevzdávajte sa hneď, ani sa neznechucujte slovami: „Keď ja to neviem. Mne to varenie tak nejde.“ Nejde dnes, zajtra to môže byť inak.
Okrem trpezlivosti vám v kuchyni pomôže aj kvalitný riad. Radšej vlastniť tri drahé a kvalitné hrnce ako 12 nekvalitných, na ktorých vám všetko prihorí. Samozrejme, keď si kúpite to najlepšie kuchynské vybavenie, automaticky to neznamená, že začnete variť ako michelinský kuchár. To nie. Zážitok z varenia však bude oveľa príjemnejší a menej často budete vraštiť čelo. Rozdiel je skutočne badateľný.
Cestujte za jedlom
Ak ste vo svojom meste navštívili už všetky reštaurácie, ktoré stoja za to, choďte ďalej. Za hranice mesta, za hranice kraja, za hranice štátu, za hranice kontinentu. Existuje niečo príjemnejšie ako gastroturistika? Asi áno, ale priznajme si – práve cestovanie za jedlom je nesmierne obohacujúce.
Zistíte, ako iné národy kombinujú suroviny, aké používajú v kuchyni procesy, aké chute spájajú, jednoducho vám otvoria obzory. Ak si chcete užiť more a skvelé jedlá, za návštevu určite stojí Grécko, miestni majú nesmierne jednoduchú kuchyňu, ktorá je však chuťovo z iného vesmíru. Obzvlášť veľkou inšpiráciou je tiež Ázia či Blízky východ.
Pozývajte kamarátov na návštevu
Nebaví vás variť iba pre seba a potrebujete motiváciu? Pozvite na návštevu svoji kamarátov či blízkych s prísľubom viacchodovej večere. Snažte sa vyskladať celé menu tak, aby ho niečo spájalo – lokalita, surovina či chuť. Majte na mysli vždy aj sezónnosť. Ak varíte podľa receptu a intuícia vám našepkáva, že takto by to mohlo byť lepšie, že namiesto čerstvej bazalky sa tam hodí viac tymian, smelo do toho.
Nezostávajte však iba pri jedle, choďte ešte ďalej – skúste vami pripravené jedlo spárovať s vínom. Hľadajte odpoveď na to, ktoré červené víno je najlepšie k steaku a ktoré biele sa hodí k gnocchom so smotanovou omáčkou. Vytiahnite zásteru, nalejte si pohár vína, zapnite muziku a odpáľte vášnivé tango v kuchyni. Keď viete, že váš výtvor niekoho poteší, varenie vám pôjde od ruky a zároveň budete mať skvelú motiváciu zlepšovať sa.
Tempo tip: Jedlo ochutnávajte už počas varenia a snažte sa odhaliť jeho nedostatky. Počas procesu výroby máte oveľa viac možností, ako ho vyladiť. Keď vypnete plyn a odstavíte šporák, ste značne limitovaný.