Leto je v plnom prúde a predstava schladiť sa v horúčavách pri vode láka azda každého. Najviac malé deti. V uvoľnenej a pohodovej atmosfére však rodičia často povolia opraty ostražitosti a deti nechávajú blázniť sa vo vode samy. Stačí tak chvíľka nepozornosti a nebezpečenstvo je na svete. Len pred pár dňami obletelo správy video, kde sa malý chlapec topil viac ako štyri minúty, aj keď mal svoju mamu na blízku. Tá sa však venovala telefónu a ostatní si mysleli, že sa hrá. Ako postupovať, keď sa dieťa topí? Najlepšie je sa tejto situácii vyhnúť.
Proti topeniu je najúčinnejšia prevencia
Najväčšou pomocou pre dieťa je urobiť všetko, aby k topeniu nedošlo. Aká prevencia je účinná? Ideálne už od prvého polroka môžeme s dieťaťom chodiť na baby plávanie, kde spozná vodu, základné plavecké pohyby a naučí sa fungovať v tomto prostredí. Je to skvelé nielen ako prevencia proti topeniu, ale tiež pre rozvoj detského pohybového aparátu. Samozrejmosťou na kúpaliskách, resp. kdekoľvek vo vode by tiež mala byť plavebná pomôcka pre syna/dcéru: tú vyberajte podľa veku. Od plávacích rukávnikov a nafukovacích kolies cez penové slíže až po nafukovačku.
Tiež je dobré dieťaťu dať inštrukcie, ako by malo postupovať, keď sa začne topiť: aby nepanikárilo, aby dokázalo zadržať dych, aby ostalo pokojné a namiesto trepania rukami a nohami skúsilo plávať, resp. sa chytilo plávajúcej pomôcky. Samozrejme, tieto rady a modelovanie situácie sú účinné až pri väčších deťoch. Ročnému bábätku to len ťažko vysvetlíte, aj to je dôvod, prečo už v útlom veku odporúčame kurz baby plávania.
Deti vo vode ani na sekundu nespúšťajte z očí
Ďalším, zrejme najdôležitejším, preventívnym opatrením proti topeniu je dieťa vo vode nespustiť ani na sekundu z očí. Bez ohľadu na to, či sa ratolesť kúpe v plytkom detskom bazéne alebo pokojnom jazere. Aspoň jeden z rodičov by najmä pri menších deťoch, najrizikovejšie sú tie do 5 rokov, mal byť vždy vo vode nablízku. Kritická hranica, ktorú by telo malo zvládnuť bez kyslíka, sú tri minúty. Pri deťoch je však ešte nižšia. Ak sa prekročí, môže dôjsť k trvalému poškodeniu mozgu, v horšom prípade k úmrtiu.
Častými dôvodmi topenia sa dieťaťa sú, skúste tieto riziká minimalizovať:
- keď dieťa vyhadzujeme vo vode do výšky a ono dopadá pod hladinu
- keď niekto v rámci bláznenia hodí dieťa nečakane do vody
- keď sa niekto dieťaťu nečakane zavesí na chrbát či ramená a ono sa ponorí pod hladinu
- keď dieťa znenazdajky popri plávaní či bláznení vo vode dostane kŕč
- keď si dieťa pri šantení udrie hlavu alebo si inak výrazne ublíži
- keď nemá skúseností s jazdou na tobogane a intenzita následného dopadu ho prekvapí
- keď dieťa nevie plávať a ostane vo vode bez dozoru
Čo robiť, keď sa dieťa topí vo vode
Stačí sekunda nepozornosti – či už rodiča, alebo dieťaťa – a topenie môže byť realitou. Ako vtedy postupovať? Základom je topiaceho vytiahnuť na pevninu, preto je skutočne dôležité byť čo najbližšie k dieťaťu. Urobte tak aj pri náznakoch topenia či vdýchnutí vody. Aby dieťa po topení dokázalo vykašľať vodu, ideálna je ležiaca poloha na boku. Ak je dieťa v bezvedomí, dáme ho rovnako do bočnej stabilizovanej polohy a privoláme pomoc. V prípade, že topiaci sa nedýcha, začneme čo najskôr s oživovaním. Tu je však zásadný rozdiel: dieťa neoživujeme rovnako ako dospelého.
Začneme s dýchaním z úst do úst, dieťaťu však vdýchneme len obsah vzduchu z našich úst. To urobíme 5-krát a pokračujeme masážou srdca, 30-krát stlačíme hrudník, nasleduje 2-krát dýchanie z úst do úst a opäť stláčanie hrudníka. Takto pokračujeme, kým sa dieťa nepreberie. Prvá pomoc topiacemu tiež závisí od veku dieťaťa: iná je u novorodenca, mierne iná u dieťaťa do jedného roka a opäť trošku odlišná u detí starších ako jeden rok. Preto je dobré mať na linke operátora z čísla 112, ktorý vám poskytne detaily, kým nepríde profesionálna pomoc.
Pozor na suché topenie
Je tiež veľký rozdiel v tom, či sa dieťa topilo v sladkej alebo slanej vode. Morská voda je slanšia ako krv, z toho dôvodu po topení v mori prestupujú bielkoviny a krvné tekutiny do pľúc, v dôsledku čoho pľúca opuchajú. Ak sa človek topí v sladkej vode, ktorá je menej slaná ako krv, tak sa voda vstrebáva do pľúc, dochádza k poškodeniu pľúcnych mechúrikov a prichádza opuch pľúc. Aj keď sa dieťa po prvej pomoci preberie, nemali by sme popustiť z našej ostražitosti. Občas sa objaví syndróm suchého utopenia.
V prípade, že dieťaťu po topení ostane voda v pľúcach, ktorú nevykašle (zvyčajne menšie množstvo vody vody dokáže telo vykašľať v priebehu pár hodín), môže ísť o život. Voda totiž dokáže zablokovať dýchacie cesty či spôsobiť opuch pľúc. Ak dieťa po topení má problémy s dýchaním a rozprávaním, neustále kašle, vracia, má zimnicu, nedokáže jesť či je veľmi unavené, čo najskôr vyhľadajte odbornú pomoc. Toto sú základné pravidlá, ktoré vám pomôžu v tejto nepríjemnej situácii.