Neexistuje balkón, na ktorom by sa nedarilo kvetom. Musíte však vybrať tie správne rastliny. Každý balkón, lodžia či terasa ma svoje špecifické podmienky – tie záležia najmä od toho, na ktorú svetovú stranu je orientovaná. Preto vám prinášame prehľadného sprievodcu výberom kvetov na balkón podľa svetových strán. Ktorým rastlinám sa bude najlepšie dariť na severne orientovanej lodžii a ktoré si zas užijú teplú južne orientovanú terasu?
Čo pestovať na balkóne orientovanom na sever
Na severne orientovanom balkóne sa nebude dariť iba machu. Hoci ide o orientáciu na svetovú stranu, kde dopadá najmenej slnečných lúčov, nájdete dostatok rastlín – trvaliek i letničiek –, ktorým tienisté stanovisko bude vyhovovať. Ktorým kvetom sa bude dariť v polotieni až tieni?
Ak chcete mať krásne zakvitnutý balkón, siahnite napríklad po sirôtkach, fuksiách, begóniách, hortenziách či heurách. Ďalšími rastlinami, ktoré ocenia severnú orientáciu balkóna alebo lodžie, sú napríklad papraď, rôzne okrasné trávy, azalka, krušpán alebo ihličnany.
Rastliny vhodné na pestovanie na balkóne so severnou orientáciou
- fuksie
- netýkavky
- nezábudky
- begónie
- agerát
- okrasný tabak
- lobelky
- durman
- hortenzie
- podslnečník
- koleus
- bambus
- brečtan
- slamiha
- hluchavky
- plekrant
- krušpán
- cyprušteky
- funkie
- astilby
Čo pestovať na balkóne orientovanom na juh
Balkón s južnou orientáciou je najteplejším miestom. Počas dňa sem prakticky celý čas dopadajú slnečné lúče a nájsť tu tienistejšie stanovisko je pomerne náročné. Preto vyberajte na balkóny a lodžie s južnou orientáciou rastliny, ktorým neprekáža dlhodobé vystavenie slnečným lúčom. Aby však viac prosperovali, vyberte si vhodný črepník – vyhnite sa plechovým a plastovým kúskom a siahnite radšej po keramike či hline, ktoré dokážu teplotu dobre regulovať.
Nepodceňujte ani pravidelnú zálievku, polievajte však skoro ráno alebo po západe slnka. V opačnom prípade by sa koreňový systém mohol „uvariť“. Aké kvety zvoliť na južne orientovaný balkón? Vhodné sú muškáty, petúnky, železníky, popínavé ruže či georgíny.
Rastliny vhodné na pestovanie na balkóne s južnou orientáciou
- muškát
- petúnia
- popínavé ruže
- cínia
- pupenec
- krátkochĺpok
- georgína
- sanvitália
- hviezdička prímorská
- dvojtvárnik
- skrutec
- železník
- gazánia
- portulaka
- papuľka
- lobelka
- vinič
Čo pestovať na balkóne orientovanom na západ
Aký je rozdiel medzi balkónom orientovaným na východ a západ? Na oboch svieti slnko iba niekoľko hodín denne, rozdiel je však v teplote. Západne orientované balkóny a lodžie sú vystavené ostrejšiemu slnku, ktoré dokáže vytvoriť poriadnu saunu. Preto siahnite po rastlinách obľúbujúcich teplo. Medzi také patria napríklad ruže (pokojne to môžu byť aj kríčkové), opäť muškáty, petúnie, lobelky či hluchavky.
Dariť sa tu bude výborne tiež bylinkovému záhonu, ktorého využitie nájdete v kuchyni. Zaujímavosťou je tiež, že určite nebudete sklamaní, keď na západnom balkóne budete pestovať aj plodiny: jahody, egreše či reďkovky. Potom môžete siahnuť tiež po skalniciach či koleuse.
Rastliny vhodné na pestovanie na balkóne so západnou orientáciou
- muškát
- petúnia
- lobelka
- hluchavka
- reďkovky
- egreše
- lesné jahody
- ruže
- bylinky (medovka, bazalka, petržlenová vňať)
- skalnica
- koleus
- pelargónia
- hortenzia
Čo pestovať na balkóne orientovanom na východ
O balkóne orientovanom na východ môžeme pokojne hovoriť ako o najvhodnejšom na pestovanie rastlín – kvitnúcich i nekvitnúcich. Slnečné lúče zalejú toto miesto hneď ráno, keď ešte nemajú takú silu, no stihnú ho príjemne vyhriať a po pár hodinách sa balkón zahalí do (polo)tieňa. Ak rastlinám na východnom balkóne venujete dostatočnú starostlivosť (zálievka, hnojenie, kontrola škodcov), prosperovať tu bude všetko od: begónií cez cyklamény až po bylinky.
Rastliny vhodné na pestovanie na balkóne s východnou orientáciou
- zvonček
- cyklamén
- koleus
- lobelka
- dvojzubec
- rajčiny
- reďkovky
- agerát
- diascia
- železník
- plamienok
- aksamietnica
- sirôtka
- muškát
- petúnia
- ozdobné trávy
- bylinky (pažítka, šalvia)