Zrak je zmysel, bez ktorého si len sotva dokážeme predstaviť život. Ani strata sluchu nie je nič príjemné, no pri nej nie ste úplne odkázaný na druhých. Starostlivosť o oči však býva často zanedbávaná. Azda to nie je ani tak z dôvodu, že by si ľudia zrak nevážili, ako skôr kvôli slabšej osvete. Rozhodli sme sa preto priniesť niekoľko tipov, ako sa starať o svoje oči, ako si ich precvičiť a tiež prehľad o tom, ako sa zrak mení vekom.
Ako sa vyvíjajú oči v priebehu veku
0 – 3 roky: Dieťa by malo absolvovať prvú prehliadku zrakových schopností už vo svojom 4. mesiaci. Ak je všetko v poriadku, lekár by mal zrak kontrolovať približne každé 4 mesiace až do veku 1,5 roka. Potom prichádza na rad prehliadka očí v 3 rokoch a ďalšia by mala nasledovať každé 2 roky.
10 rokov: v tomto období sa začína rastový špurt detí, začínajú tiež chodiť do školy, práve vtedy sa objavuje zvýšený počet detí s tzv. „školskou krátkozrakosťou“.
20 rokov: telo sa už vyvinulo, pri zrakových schopnostiach by nemalo dochádzať k výkyvom, ak má plnoletý diagnostikované určité dioptrie, nemenia sa tak rýchlo ako v detskom veku, môže sa však dostaviť únava očí v dôsledku práce či štúdia.
40 rokov: s pribúdajúcimi rokmi dochádza aj k „únave materiálu“ a ľudské telo sa už tak dobre neregeneruje, to sa prejavuje tiež napríklad v podobe menej pružnej šošovky. V dôsledku toho je pomerne bežné, keď človek v období štyridsiatky začne potrebovať okuliare na čítanie. Na mieste je tiež nechať si odmerať tlak vo vnútri oka, ktorý môže byť spúšťačom zeleného zákalu.
50 rokov: Najmä pri pacientoch s cukrovkou rastie v tomto veku riziko sivého zákalu, je preto namiesto pravidelne konzultovať stav zraku so svojím očným lekárom a dbať na prevenciu a jeho odporúčania.
55 – 60 rokov: Únava materiálu sa prejavuje naplno, je bežné, že počet dioptrií rastie. S príchodom šesťdesiatky by mal dosahovať najvyššiu úroveň. V tomto veku je tiež pomerne častým javom sivý zákal, bežným problémom sú tiež suché oči.
Aká je prevencia proti zrakovým poruchám
Celkové zdravie človeka je nesmierne dôležité aj pre funkčnosť očí. Ak vediete zdravý životný štýl, dávate si záležať na tom, čo jete, športujete, udržujete si psychickú pohodu, vyhýbate sa stresovým situáciám, cigaretám a alkoholu, ste na správnej ceste udržať si dobrý zrak až do vysokého veku. Nemenej dôležité je dodržiavať pestrý jedálniček, ktorý je bohatý na vitamíny a minerály. Medzi tie najdôležitejšie zložky, ktoré ovplyvňujú kvalitu zraku, patria vitamíny A, C, E a tiež karotenoidy. Medzi najväčších strašiakov medzi ochoreniami, ktoré ovplyvňujú zdravie očí, patrí cukrovka. Tá dokonca môže spôsobiť až šedý zákal.
Medzi najúčinnejšiu prevenciu, ako si udržať dobrý zrak i v pokročilom veku, patrí obmedzenie fajčenia. Práve tento zlozvyk urýchľuje degradáciu očí. Nemenej náročná pre zrak je práca s počítačom, v takom prípade je vhodné pravidelné precvičenie zraku a zvýšená starostlivosť o oči. Pomôcť môže napríklad aj filter modrého svetla, ktorý si umiestnite na monitor. Prípadne okuliare s filtrom modrého svetla.
Ak už máte problémy s očami a lekár vám predpísal dioptrie, na okuliaroch by ste nemali chcieť ušetriť. Práve správny výber okuliarov dokáže zabrániť prehlbovaniu problémov s očami. Riešením však môže byť aj laserová operácia, ktorá je v dnešnej dobe spoľahlivá, presná a pomerne bezbolestná.
Ako si precvičiť zrak
Nielen bicepsy, ale aj oči si vieme precvičiť – a veľmi účinne. Ako to funguje? Základom je vystriedať dlhodobé zaostrenie na blízko, ktoré máme napríklad pri práci s počítačom, a lepšie prekrviť oči. Stačí vám pár minút takéhoto cvičenia denne. Ako na to?
- Ak nosíte okuliare alebo šošovky, zložte si ich dole, resp. vytiahnite z očí.
- Môžete začať precvičením krku a ramien, uvoľníte si krčné svaly a prekrvíte si nervy vedúce nielen do chrbtice, ale tiež očí.
- Dôležité je tiež dýchanie, dýchajte zhlboka a pomaly. Pri každom nádychu žmurknite a pri výdychu zatvorte oči. Pred každým žmurknutím oči silno zatvorte.
- Nájdite si bod vášho záujmu, mal by byť od vás vzdialený približne 30 cm. Pozerajte sa naň pár sekúnd, potom sa pozrite na predmet v diaľke, napríklad stromy rastúce za oknom. Opakujte to niekoľkokrát.
- Ak pracujete s počítačom celý deň, je dôležitý tiež pravidelný odpočinok. Každých 60 minút by sme sa mali odvrátiť zrak od obrazovky, zatvoriť oči a oddychovať. Následne sa k nej môžete vrátiť, ale v cvičení pokračujte: pozerajte sa doprostred monitora a potom očami, bez pohybu hlavy, kmitajte – hore, dole, doprava, doľava, ako keby ste zrakom kreslili kríž. Párkrát tento cvik zopakujte.
- Aj pošúchanie očí dlaňami môže pomôcť, zohrejte si ruky rýchly trením o seba a potom priložte teplé dlane na zatvorené oči a chvíľu nechajte pôsobiť.
- Ďalším účinným cvikom je jemná masáž, zatvorte oči a prstami si ich jemne masírujte, pokojne si môžete pomasírovať i celú tvár.
- Aj čítanie bez okuliarov môže byť cvičením, dajte si do vhodnej vzdialenosti knižku a prečítajte si niekoľko strán bez dioptrií. Ak sa začnete cítiť unavený, zatvorte oči na pár sekúnd a oddýchnite si