Najmä počas intenzívneho športovania – náročného na výkon či čas – sa môžu objaviť tráviace problémy až nevoľnosť. Najčastejšie majú podobu práve nevoľnosti, žalúdočných kŕčov, zvracania či preháňania. Počas športových aktivít dodáva srdce okysličenú krv najmä svalom, ktoré sú v danom momente najdôležitejšie. Už menej sa jej dostáva do tráviaceho traktu, čo môže spôsobiť práve tieto problémy. Ako sa nevoľnosti či tráviacim problémov počas alebo po cvičení vyhnúť? Vyskúšajte tieto rady.
Nepreceňujte svoje sily
S príchodom nového roka si mnoho ľudí predsavzalo zhodiť pár prebytočných kíl. Niektorí predtým nešportovali, iní zase počas vianočných sviatkov vybehli z rytmu. Ak sa chcete vyhnúť nevoľnosti, nepreceňujte svoje sily. Začnite s cvičením radšej postupne, spoznajte svoje telo, jeho reakcie na záťaž a postupne zvyšujte náročnosť cvikov a intenzitu samotného výkonu. Je nezodpovedné odpáliť sa hneď počas prvého tréningu a očakávať, že čím tvrdšie budete cvičiť, tým skôr sa dostanete do formy. Skúste to opačne: radšej pozvoľna a systematicky, no pravidelne a dlhodobo. V takom prípade sa výsledky vo forme atletickej postavy dostavia – bez zdravotných problémov. Či už ide o behanie, plávanie, cyklistiku, alebo veslovanie.
Prispôsobte cvičenie svojim možnostiam
Nie každý šport vyhovuje všetkým. Patríte medzi ľudí, ktorým zoviera žalúdok po tom, čo strávia pár hodín na bicykli? S veľkou pravdepodobnosťou môže za to poloha, ktorú na bicykli zaujmete – tlačí vám na žalúdok. V dôsledku čoho sa môžu objaviť i problémy s trávením, resp. nevoľnosť. Ak (s)poznáte svoje telo, to, čo mu vyhovuje, v akej polohe sa cíti prirodzene, prispôsobte mu aj tréning. V prípade, že vám nesedí bicyklovanie, vyberte si iný šport – napríklad plávanie alebo behanie. Ak cvičíte s vlastnou váhou, skúste zvoliť cviky, ktoré vás nebudú limitovať a už vôbec vám neprivodia zdravotné ťažkosti. Nepodceňujte ani dôkladnú rozcvičku a zahriatie tela na prevádzkovú teplotu – obzvlášť počas chladných mesiacov – predtým, ako začnete s tréningom. Po ukončení tréningu si tiež doprajte výklus alebo strečing, ktorý zabráni náhlej zmene v metabolizme. I takto sa môžete vyhnúť nevoľnosti počas a po cvičení.
Stravu prispôsobte svojim tréningom
Profesionálni športovci si uvedomujú veľkú dôležitosť vhodného jedálnička. Čomu by ste sa mali vyhnúť, aby vás nestretli žalúdočné ťažkosti? Ideálne jedlám s vysokým obsahom tukov a cukrov: biele pečivo, ryža, cestoviny, múčniky. Naopak, vhodné potraviny pre športovcov, resp. pred športovým výkonom sú jogurty, smoothie alebo cereálie (tie najmä ráno). Pre lepšie trávenie a minimalizovanie žalúdočnej nevoľnosti je dobré vypiť čaj z čerstvého zázvoru alebo kokosovú vodu. Dôležité však nie je iba to, čo jete, ale aj kedy jete. Aspoň 45 minút pred tréningom by ste už nemali konzumovať nič. Potrebnú energiu doplníte po výkone – vtedy už pokojne môžete siahnuť i po jedlách s vyšším obsahom sacharidov.
Nezabúdajte na pitný režim
Ani počas zimy by sme nemali zabúdať na pitný režim, počas horúcich dní je však ešte dôležitejší. Odborníci odporúčajú vypiť približne pol litra tekutín na jednu hodinu náročnejšej fyzickej aktivity. Ak si však idete zabehať na cca 60 minút, brať si fľašu vody so sebou nemusíte, prijmite tento objem nápojov pred behaním a telo to bez problémov zvládne. Ak sa však chystáte na celodennú cyklotúru, okrem vody si so sebou zoberte tiež dostatok športových nápojov, ktoré doplnia potrebné minerály. Teda pre organizmus dôležité látky, ktoré telo stratilo kvôli fyzickej aktivite a poteniu.
Nevoľnosť je nepríjemná, ale zväčša nie nebezpečná
Tráviace ťažkosti či nevoľnosť sú počas či po športovej aktivite pomerne časté. Pre človeka zväčša nepredstavujú výraznejšie zdravotné nebezpečenstvo,tieto problémy by mali totiž zmiznúť sami približne hodinu po docvičení. V prípade, že nevoľnosť či iné ťažkosti pretrvávajú dlhšie a obmedzujú vás, neváhajte svoj stav konzultovať so svojim lekárom či s odborníkom na cvičenie v danej oblasti. Ak si však dáte na toto pozor, nevoľnosť by sa vám počas športovania mala vyhýbať.