S kváskom sa dajú robiť zázraky. Upečiete z neho chlieb, vianočku, focacciu, ale aj skvelú pizzu. S chrumkavými okrajmi a krehkým spodkom. Ako na to? Pripravili sme si pre vás tento recept na kváskovú pizzu, ktorý musíte rozhodne vyskúšať. Aj keby ste hneď teraz mali utekať za kamarátkou po lyžicu kvásku.
Čo potrebujeme na chrumkavú kváskovú pizzu
Na rozkvas:
- 1 PL kvásku (ideálne pšeničného, ak nemáte, použiť môžete i ražný, resp. iný)
- 160 g vody
- 160 g hladkej pšeničnej múky na kváskovanie
Na cesto na pizzu:
- rozkvas
- 360 g hladkej pšeničnej múky na kváskovanie
- 150 g vody
- 2 PL olivového oleja
- 1 PL kryštálového cukru
- 10 g soli
- krupicu
Na paradajkový základ na pizzu
- 1 plechovku rajčín v konzerve
- 2 PL kryštálového cukru
- 2 strúčiky cesnaku
- olivový olej
- sušenú drvenú bazalku
Na oblohu na pizzu
- mozzarella
- šunka
- čerstvé paradajky
- čerstvá bazalka
Ako pripraviť chrumkavú kváskovú pizzu
1. Ako pri každom pečení s kváskom, začneme prípravou rozkvasu. Ideálne je použiť pšeničný kvások, ak však máte ražný, vôbec to neprekáža. Nemusíte sa obávať, že v pizzi budete cítiť chlebovú chuť – to by sa stalo iba v prípade, že by ste do rozkvasu použili aj ražnú múku. Vo väčšej mise si tak zmiešame 1 PL kvásku, 160 g pšeničnej hladkej múky na kváskovanie, 160 g odstátej vody, premiešame, prikryjeme utierkou a necháme kysnúť aspoň 12 hodín.
2. Ak sme použili všetok kvások, ktorý máme, 1 PL odoberieme z rozkvasu, dáme späť do nádoby a vložíme do chladničky. Do misy s rozkvasom pridáme pšeničnú hladkú múku na kváskovanie, vodu, soľ, cukor a dôkladne premiešame. Keď máme kompaktné cesto, pridáme olivový olej a pokračujeme v miesení. Cesto na kváskovú pizzu miesime ručne približne 12 minút, prikryjeme ho utierkou a necháme kysnúť na teplom mieste aspoň päť hodín.
3. Aby nám cesto na pizzu lepšie vykyslo, môžeme ho každú hodinu trochu premiesiť.
4. Kým nám cesto kysne, pripravíme si paradajkový základ na pizzu. V malom hrnci si rozpálime olivový olej, orestujeme na ňom na kocky nakrájaný cesnak zbavený stonky vnútri, pridáme rajčiny v konzerve, cukor a soľ a redukujeme na miernom plameni približne 20 – 25 minút. Na záver pridáme drvenú bazalku, odstavíme, necháme vychladnúť a rozmixujeme na hladkú zmes.
5. Cesto si rozdelíme na dva rovnaké kusy – môžete urobiť dve pizze naraz, prípadne z jednej časti pizza štangle, alebo ho prikryť potravinovou fóliou a odložiť do chladničky na ďalší deň. Ak sa cesto rozhodnete odložiť do chladničky, pri následnom pracovaní s ním ho nechajte odstáť pri izbovej teplote aspoň pol hodiny a dôkladne premieste. Pizza sa vám bude tvarovať lepšie.
6. Dosku si posypeme krupicou, prípadne talianskou semolinou – vďaka tomu získame krásne chrumkavý spodok i okraje a pizza sa nám bude tiež lepšie tvarovať. Na takto pripravenej pracovnej ploche začneme vytvárať kruh z cesta: uprostred sa snažíme cesto získať čo najtenšie a okraje môže byť pokojne vyššie.
7. Vyformované cesto na pizzu natrieme paradajkovým základom, naukladáme šunku, mozzarellu, a necháme ešte 15 minút odstáť.
8. Rúru si vyhrejme na čo najvyššiu teplotu, skvelou pomôckou je tiež pizza kameň. Ten sa postará o to, aby okraje a spodok pizze boli ešte chrumkavejšie. Tento kameň máme v rúre počas celého procesu zohrievania. Trikom, ako pripraviť naozaj chrumkavú pizzu, môže byť aj to, že rúru necháme vyhrievať naprázdno aj hodinu či dve. Prípadne počas tohto času môžeme upiecť niečo iné, aby sme nemali pocit, že mrháme energiou.
9. Napríklad pri rúre vyhriatej na 250 °C pečieme kváskovú pizzu približne 14 minút. Oplatí sa ju však pravidelne sledovať a nechať si ju upiecť podľa svojej chuti a možnosti rúry.
10. Keď je pizza hotová, posypeme ju ešte čerstvou bazalkou, necháme mierne vychladnúť a servírujeme. Dobrú chuť.
Tempo tip: Ak pri tvarovaní pizze vyformujete cesto rovnako hrubé po celej jeho ploche, nakrájajte si syr – napríklad mozzarellu – a naplňte ním okraje, ktoré následne zarolujete tak, aby bol syr prikrytý cestom.