Nemám čas! Nestíham! Koľkokrát za deň vyrieknete podobnú vetu? Ak je to len výhovorka pred kamarátmi či rodinou, lebo sa vám nechce niekam ísť, OK. Ak však reálne máte pocit, že nestíhate nič a nemáte na nič čas, skúste sa zamyslieť. Každý máme k dispozícii 24 hodín 7 dní v týždni a je len na nás, ako si nastavíme povinnosti, priority a čomu čas venovať jednoducho nebudeme.
Máme pre vás zopár tipov, na ktoré si môžete posvietiť a možno zistíte, že reálne trávite aj 3 hodiny denne zbytočnosťami!
1. Idete spať v neporiadku
Pred odchodom do spálne upracte byt – nemusíte samozrejme o 23:00 trieskať s vysávačom, máme na mysli bežný neporiadok – odpracte pracovné veci z jedálenského stola a utrite ho, pripravte ho na raňajky. Vylejte nedopité nápoje z pohárov a umyte ich, špinavé oblečenie dajte do koša na bielizeň, zvyšné upracte do skrine. Nechajte prázdnu kuchynskú linku a čistý drez. Uvidíte, o čo príjemnejšie sa vám bude ráno vstávať.
2. Nedávate veci na svoje miesto
Keď prídete domov z práce, nákupu či z prechádzky, všetko dajte hneď na svoje miesto. Vyzujte sa a odložte topánky do skrine na topánky (ideálne vetranej, keďže sa odporúča nechať topánky stále dýchať), vyzlečte si kabát a zaveste si ho. Umyte si ruky a vyložte nákup alebo si vytrieďte kabelku či pracovný kufrík. Všetko si prichystajte do takého stavu, aby ste to ráno našli na svojom mieste, pripravené na odchod. Rovnako to platí aj pre pyžamo, mokrý uterák po sprche, ale aj ovládač od TV či knižku. Všetko po použití vracajte na pôvodné miesto. Tým si zabezpečíte stále uprataný byt a poriadok aj v hlave. Nebudete strácať čas hľadaním, chystaním ani upratovaním.
3. Kontrolujete maily a Instagram ešte v posteli
Nastavte si limity na aplikácie – na Instagram vám stačí 10 – 20 minút denne (ak to nie je váš pracovný nástroj), maily si kontrolujte pravidelne vo vyhradených hodinách tak, aby ste si udržiavali schránku s nulovým počtom neprečítaných správ. Nerobte to však ešte ráno v posteli! Snažte sa z postele vyjsť pár minút po prebudení, dajte sa dokopy a potom začnite pracovať, chystať raňajky alebo čokoľvek potrebujete. Samozrejme, iná situácia je, ak máte malé deti, no ani v tom prípade nie je asi na mieste pozerať do telefónu v posteli. Takáto strata času vás môže stáť príjemný štart do dňa.
4. Neumývate riad hneď po jedle
To, čo môžete urobiť hneď, neodkladajte na neskôr. Riad umyte hneď po jedle, nestihne zaschnúť a je pripravený na ďalšie použitie. Vďaka tomuto zvyku budete mať stále čistý drez a možno si po týždni uvedomíte, že ste ešte ani raz nezapli umývačku riadu. Navyše platí nepísané pravidlo: čistý drez = základ čistej kuchyne. Ak sa vám riad nakopí, zvyšky jedla prischnú, ešte to začne aj nepríjemne zapáchať a pokazí vám to náladu, skysnete pri tom na pol hodinu a úplne zbytočne!
5. Hrotíte to
Vo všetkom. Práčku zapnete až vtedy, keď je kôš na bielizeň taký preplnený, že pripomína Mt. Everest, suché ponožky zo sušiaka spracete až vtedy, keď už si nemáte aké čisté obuť, do obchodu idete až keď sa vám míňa posledný kotúčik toaletného papiera, kúpeľňu či sporák drhnete až vtedy, keď sa už na to nedá pozerať. Možno si to neuvedomujete, no takto zbytočne strácate čas zdĺhavou prácou! Ak by ste umývadlo či sprcháč opláchli a prešli handričkou raz za tri dni, udržia sa žiarivo čisté aj bez nutnosti drhnutia. Podobne aj sporák, stačí ho po každom väčšom varení utrieť vlhkou handrou a je to. Prilepené a priškvarené kúsky jedla a hrubá vrstva vodného kameňa vám dajú zabrať aj na hodinu. Priebežné upratovanie máte za pár sekúnd či za pár minút hotové.