Dnes v interiérovom dizajne zohrávajú čoraz ústrednejšiu rolu dva štýly: útulný škandinávsky a prísny industriálny. Prvý sa vyznačuje nežnými, často pastelovými farbami, teplými materiálmi, pocitom útulnosti a druhému naopak zvykne dominovať pohľadový betón, kovové akcenty či priznaná elektroinštalácia. Ako však nájsť správnu rovnováhu medzi nimi, aby domácnosť pôsobila aj trochu útulne? Ak máte pocit, že váš domov je príliš chladný bez ohľadu na zariadenie, pripravili sme pre vás 7 tipov, ako dostať do bytu či domu prírodné materiály. Práve tie dodajú príbytku viac pohodlia.
Zelená stena
V industriálnom štýle sa často stretávame so stenami, kde sú odhalené tehly či dokonca betón. Hoci tieto materiály dokážu vytvoriť jedinečnú atmosféru, pôsobia chladne. Či už máte doma takúto stenu, alebo klasickú omietnutú, drevený rám, v ktorom rastie mach alebo sukulenty, dokáže veľké veci. Do priestoru tak veľmi jednoducho dostanete kus prírody, ktorý svojim prírodným vzhľadom a upokojujúcou zelenou farbou dokáže domácnosti dodať potrebnú útulnosť.
Ďalším riešením, ktoré si dokážete vyrobiť za pár desiatok eur, je kari rohož. Tú si nastriekajte ľubovoľnou farbou – bordovou, smaragdovou, bielou či zlatou, upevnite ju na stenu a na zem položte kvetináče s popínavými izbovkami, ako filodendron, brečtan či potosovec. Síce to chvíľu potrvá, kým vyrastú do požadovaných rozmerov, no výsledok bude ohromujúci.
Odhaľte parkety
S parketami je to podobné ako s drevenými oknami: v minulosti boli všade. Nielen v starých mestských bytoch, ale tiež v panelákoch a vidieckych rodinných domoch. Nadvihnite koberec a pozrite sa, či sa pod ním neukrývajú parkety. Ak áno, odhalili ste hotový pohľad. Parkety sa totiž dajú veľmi ľahko vybrúsiť, čím zmiznú ryhy aj napríklad zaschnutá farba a iné fľaky.
Za kompletnú starostlivosť s brúsením, lakovaním zaplatíte za miestnosť s rozlohou 16 m2 približne 200 €. Je to lacnejšie ako pokladanie drevenej plávajúcej podlahy, no získate tak úžasnú remeselnú prácu, ktorá je prakticky nezničiteľná. Drobnou nevýhodou je, že parkety vŕzgajú, postupne si však zvyknete a tento zvuk sa stane súčasťou vášho príbytku.
Drevené okná
Čistejší dizajn, kvôli tenším rámom i viac svetla a najmä nenapodobniteľný vzhľad. Drevené okná s príchodom nového milénia vytlačili okná plastové, dnes však opäť zažívajú menší návrat. Hoci ide v porovnaní s eurooknami o vyššiu investíciu, pri pravidelnej starostlivosti môže byť životnosť drevených a plastových okien podobná. Ak plánujete (nielen) v blízkej dobe meniť okná a túžite po prírodných materiáloch, práve drevený rám môže byť správnou voľbou. Ak sa obávate ich izolačných vlastností, môžete ostať pokojní: dnešné drevené okná sú vďaka zdokonaľovaniu technológií veľmi spoľahlivé. Ak má takáto väčšia zmena čas, vymeniť môžete aspoň parapety – za drevené prevedenie s povrchovou úpravou.
Teplé textílie
Tu sa ponúka obrovské množstvo nápadov. Textílie môžete položiť na gauč, na stoličku, na podlahu, na stôl. Ak sa vám zdá vaša domácnosť príliš chladná, nemusíte sa báť siahnuť ani po ovčej kožušine, ktorú môžete položiť na zem, ale tiež na drevenú lavicu. V prípade, že vášmu interiéru dominuje skôr industriálny štýl v tmavších farbách, skvelou voľbou môže byť koberec z hovädzej kože. Kožu však môžete tiež vymeniť za menší sektorový vlnený koberec – ten však nemusí vždy skončiť na podlahe. Čo tak si ho povesiť na stenu ako gobelín? Samozrejmosťou sú už vlnené deky a prehozy.
Doplnky z prírodných materiálov
Okrem textílií sú tu aj ďalšie doplnky, alebo ak chcete aj akcenty z prírodných materiálov. Čo by ste povedali napríklad na drevenú misu na ovocie? Alebo si v kuchyni namontujte šikovný vešiačik, na ktorý si zavesíte drevené náradie: dosku na krájanie, kefu s drevenou rukoväťou, ľanovú utierku. Zaujímavou alternatívou je tiež drevené umývadlo v kuchyni. Práve v kráľovstve studených obkladačiek tento materiál zahviezdi. Vôbec sa nemusíte obávať životnosti, drevo je špeciálne povrchovo upravené, takže mu vlhkosť vôbec neprekáža.
Rovnako si môžete dopriať drevené obloženie sprchového kúta – nie je príjemnejšie dotknúť sa počas sprchovania teplého dreva ako studenej obkladačky? Nemusí to byť však všetko iba o dreve, prírodný kameň je tiež skvelou voľbou. Čo by ste povedali napríklad na kamennú misu na ovocie? Prípadne vázu?
Drevená pracovná doska
Kuchyňa je kráľovstvo, v ktorom sa chceme cítiť čo najpríjemnejšie. Aj tento priestor ponúka dostatok príležitostí na to, ako sem pritiahnuť prírodné materiály. Azda tým najvýraznejším je výmena pracovnej dosky – čo keby ste siahli po prírodnom dreve? V prípade, že vaša kuchynská linka je biela, sivá, šedá alebo čierna, bude to úžasná kombinácia. A čo životnosť? Iste, pracovná doska v kuchyni je neustále vystavovaná vlhkosti, ak ju však budete dôkladne udržiavať, vydrží aj desať rokov. Možnosťou však tiež je, siahnuť po pracovnej doske imitujúcej drevo.
Ktorý z týchto nápadov najviac oslovil vás?