Staroba je opradená množstvom mýtov: všetko vás bude bolieť, nebudete môcť spať, na fyzické aktivity môžete zabudnúť, nebudete si pamätať, aký je dnes deň. To z nej – neoprávnene – robí veľkého strašiaka. Existuje obrovské množstvo ľudí, ktoré aj v dôchodkovom veku dokáže viesť plnohodnotný život. Vedci zhrnuli kľúčové oblasti, ktorým by sa seniori mali venovať, aby boli vo forme – fyzickej i psychickej. Kde začať?
Byť aktívny aj v pokročilom veku
K ochabovaniu svalov a znižovaniu hustoty kostí dochádza už pomerne skoro – po tridsiatke. Ani to však nie je dôvod, prečo by ste nemohli byť v pokročilom veku v dobrej forme. Najvypuklejším dôvodom oslabovania celého tela nie je vek, ale nečinnosť a priveľa sedenia. I v starobe si môžete dopriať fyzické aktivity: tanec, bicykel, prechádzky s nordickými palicami, dvíhanie menších váh, ale aj obyčajné záhradkárčenie. Tieto aktivity sa odporúča vykonávať i pacientom so zdravotnými problémami (cukrovka, kardiovaskulárne ochorenia, vysoký tlak), dokážu si tak účinne zlepšiť zdravotný stav. Predtým je však na mieste konzultácia s lekárom: či je daný šport vhodný pre konkrétneho človeka.
Aj v starobe je dôležitý kvalitný spánok
Istotne to poznáte, stará mama túto noc spala iba štyri hodiny, dedo nemohol zaspať do jednej a potom sa o štvrtej zobudil a už nezaspal. To však neznamená, že seniori nepotrebujú kvalitný a dlhý spánok. Potrebujú, výskumy hovoria, že potrebná dĺžka spánku sa vekom veľmi nemení. Pri tínedžroch je to od 8 do 10 hodín, tridsiatnikom stačí denne spať 7 hodín, s príchodom 60 až do 64 rokov je to 7 až 9 hodín a v ešte pokročilejšom veku 7, 8 hodín spánku denne. Prečo teda niektorí seniori spávajú iba 4 hodiny? Môže za to narušený biorytmus, ochorenia sprevádzané spánkom či užívanie liekov. Ak prídu problémy s kvalitným spánkom, je na mieste ich konzultovať s lekárom a nenechať sa odbiť tým, že je to dané vekom.
Seniori si zhoršené zdravie dokážu vylepšiť
Jedným z aspektov, prečo sú ľudia v starobe náchylnejší na zdravotné problémy, je mentálne nastavenie. S príchodom pokročilého veku mnoho ľudí automaticky počíta a je zmierených so zdravotnými problémami. Výskumy však ukázali, že ľudia, ktorí vítajú starobu pozitívne, žijú v priemere takmer o 8 rokov dlhšie ako tí, ktorí starobu vnímajú negatívne. Rovnako, keď sa v dôchodkovom veku objaví vysoký tlak, chronická únava, zvýšený cholesterol, neznamená to, že sa s tým nič nedá robiť. Práve naopak, úpravou životného štýlu – zmena stravovania a zvýšená dávka fyzických aktivít – dokážu zhoršený zdravotný stav zvrátiť, alebo aspoň výrazne spomaliť jeho napredovanie.
Dôležité je udržať si sviežu myseľ
S pokročilejším vekom prichádzajú tiež rôzne zmeny v myslení a fungovaní mozgu. Aj vďaka ním je náročnejšie učiť sa nové veci v porovnaní s tínedžerským vekom. Nie je to však nemožné. Práve naopak, je veľmi žiadané, aby seniori zamestnávali svoju myseľ. Skúšali sa učiť nové veci a využívali pri tom svoje veľké množstvo vedomostí a skúseností. Rovnako dôležité je hľadať nové známostí, preto je fajn spojiť tieto dve činnosti do jednej a vyskúšať napríklad tanečné kurzy či knižný klub. Tak si udržíte sviežu myseľ, spoznáte nových ľudí, a to všetko prispeje k celkovému lepšiemu zdraviu.
To, že zabúdate neznamená, že máte demenciu
S pribúdajúcim vekom sa zvyšuje i miera zábudlivosti. Je to úplne prirodzené, a to, že senior občas zabudne, kam si odložil okuliare, automaticky neznamená, že má demenciu. Aj s týmto však dokáže človek pracovať. Ak chce znížiť mieru zábudlivosti, existuje mnoho spôsobov, ako si udržať mozog vo forme: učenie sa cudzieho jazyka, čítanie, práca s počítačom, spoločenské aktivity a obzvlášť dôležité je stretávanie sa s inými ľuďmi. V prípade, že vás miera zabúdania vo vyššom veku desí, neváhajte tento stav konzultovať s lekárom. Je pomerne dobrá šanca, že sa dá tento problém odstrániť.
Aj v dôchodkovom veku sa oplatí prestať fajčiť
Hocikedy sa oplatí prestať fajčiť. Ospravedlnenie so slovami: „Mne sa to už neoplatí,“ neobstojí. Pretože prakticky okamžite, v horizonte pár týždňov po poslednej cigarete, sa dostaví výrazné zlepšenie zdravotného stavu. Čo všetko skoncovanie s cigaretami ovplyvní? Posilní sa imunitný systém, riziko nakazenia sa chrípkou, zápalom pľúc či prechladnutím výrazne klesne, pľúca začnú fungovať lepšie, zlepší sa krvný obeh, zvýši sa srdcová frekvencia a tiež krvný tlak. Aby človek ostal v starobe v dobrej kondícii, je dôležité spájať štyri oblasti: vykonávať fyzické aktivity, pozitívne myslieť, stretávať sa s ľuďmi a upraviť si životosprávu. Takto si dôchodkový vek dokážete skutočne užiť.