Máte vlastný sad alebo vám dedko nabalil šesť debničiek domácich jabĺk? Ak ste si povedali, že tento rok by ste vyskúšali radšej niečo iné, ako upiecť 13 variácií jablkových koláčov a zavariť dve prepravky jablkového kompótu, jablčný mušt je skvelým riešením. Počas surového jesenného počasia je tento nápoj ako stvorený pre posilnenie imunity: je plný vitamínu C, vlákniny, prečistí tráviaci trakt, obsahuje antioxidanty a navyše skvelo chutí. Jablčný mušt nie je ani sladký, ani kyslý, je presne taký akurát. Čo by ste o jeho príprave mali vedieť?
Ako získať kvalitný jablkový mušt
Základom je mať chutné šťavnaté jablká, ktoré boli správne pozbierané a uskladnené. V zásade existujú dva spôsoby, ako z vlastnej úrody získať tento skvelý nápoj. Prvým z nich je navštíviť miestnu muštáreň s profesionálnym lisom, ktorej odovzdáte svoje jablká a tá vám za konkrétny poplatok mušt vyrobí. Síce si za nápoj zaplatíte, máte však kontrolu nad kvalitou surovín a výsledná suma bude výrazne nižšia, ako keby ste mali jablkový poklad kupovať na farmárskych trhoch.
Druhou možnosťou, ako získať jablkový mušt, je vyrobiť si ho doma. Ešte ste to nikdy nerobili? Nemusíte sa desiť, stačí trochu trpezlivosti, o dosť viac času a základné vybavenie. Príprava domáceho jablkového muštu je pomerne jednoduchá.
Ako si vyrobiť jablkový mušt doma
Na mieste je otázka: „Koľko jablkového muštu chcem urobiť?“ Ak máte iba debničku jabĺk, pripraviť si nápoj zvládnete aj pomocou klasického odšťavovača, ktorý už máte doma. Jablká stačí ošúpať, zbaviť stopky, jadrovníka, nakrájať na štvrtiny a odšťaviť do fľašiek či džbánu. V prípade, že máte ovocia výrazne viac a chcete si mušt pripraviť do zásoby, je na mieste poobzerať sa po lepšom nástroji.
Tým je drevený lis na ovocie, ktorého cena začína už okolo 40 €, kvalitnejšie si zaobstaráte okolo 100 €. A čo jeho obsluha? Tá je nenáročná. Začneme tak, že umyté jablká zbavené jadrovníka si rozdrvíme v kuchynskom robote. Túto zmes vložíme do textilného vrecúška, ktoré je súčasťou lisu na ovocie, a začneme točiť. Výsledkom je skvelý jablkový mušt. Ak mávate väčšiu úrodu jabĺk každoročne, pouvažovať o kúpe tohto nástroja nie je na škodu.
Ako jablkový mušt skladovať
Čaro domáceho jablkového muštu je v tom, že neobsahuje žiadne konverzačné látky, a tak je skvelé ho spotrebovať ešte čerstvý do troch dní od jeho vylisovania. Ak ste si ho však urobili do zásoby, nie je problém ho uskladniť i do budúcna. Ako? Obľúbeným spôsobom je zavariť mušt v sterilizovaných fľašiach. Ďalších populárnym a azda ešte jednoduchším riešením je jablkový mušt naliať do PET fľaše, ktorú uskladníte v mrazničke. Dajte si však pozor, aby ste nápoju nechali vo fľaši dostatok voľného miesta, v opačnom prípade by pod vplyvom mrazu mohla vybuchnúť. Pred konzumáciou necháte mušt iba rozmraziť a môžete si ho vychutnať aj vo februári.