Vírusové či bakteriálne infekcie tráviaceho traktu s príznakmi hnačky či zvracania sú relatívne bežné u menších detí, ktoré navštevujú kolektívy – škôlky či detské krúžky, prípadne si ich môžu domov priniesť z detských kútikov. Nie je nič výnimočné, ak ich prenesú na mladšieho súrodenca – menšie dojča či novorodenca. Stačí, že si „požičajú“ ich hračky alebo ich chytia za ručičku či pohladia po tváričke a v niektorých prípadoch môžu drobčeka nakaziť. Ako zistíte, že má novorodenec hnačku, ak aj bežne kaká riedku stolicu? Riaďte sa týmito tipmi:
1. Ako často kaká?
Novorodenci a malé dojčatá môžu mať stolicu pokojne aj v každej plienke a je to úplne normálne. Tiež je bežné, ak niekoľko dní nekakajú vôbec. Ako však zistíte, že má hnačku? Stolica je častejšie, než bežne a zároveň dieťa menej močí. Ak má menej ako 5 pocikaných plienok denne a niečo sa vám jednoducho nezdá, pre istotu zavolajte pediatrovi.
2. Konzistencia
Stolica dojčeného dieťaťa pripomína praženicu. Ak má dieťa hnačku, stolica má vodovejšiu konzistenciu. Ak používat e jednorazové plienky, stolica sa s najväčšou pravdepodobnosťou do plienky vsaje takmer celá a zostane po nej len žltý či žltohnedý fľak.
3. Rozmiestnenie v plienke
Moč sa sústreďuje v prednej časti plienky a pri malých deťoch je spravidla bezfarebný. Stolica, aj hnačkovitá, bude sústredená v zadnej časti plienky, bude mať nažltlú alebo hnedú farbu a bude zapáchať.
4. Nepohoda, spavosť, teplota
Ak je vaše dieťa podozrivo pokojné a spavé alebo naopak, je nervózne, podráždené, nevie sa prisať alebo sa prepína do luku pri papaní, je možné, že bojuje s infekciou. Hnačka môže byť u najmenších detí tiež sprievodným javom zápalu močových ciest, ktorý môže byť veľmi nebezpečný. Ak máte naň podozrenie, v lekárni zakúpite jednorazové sterilné vrecká určené na zachytenie moču u detí (nalepia sa na genitál a dieťaťu dáte bežne plienku, po naplnení obsah prelejete do čistej fľaštičky a čo najskôr dopravíte k lekárovi). Ak prídete na vyšetrenie hneď s močom, lekárovi uľahčíte správnu diagnostiku. Tiež nečakajte s návštevou lekára, ak sa vám nezdá stolica dieťaťa a má teplotu nad 37,5 stupňa.
Čo robiť, ak má novorodenec hnačku?
Neprestávajte dojčiť. Ak je dieťa na umelom mlieku, nemusíte hneď zháňať bezlaktózové – to až po odporučení lekára. Dieťaťu na UM však môžete núkať aj prevarenú vodu na podporu pitného režimu. Základom je, aby nedošlo k dehydratácii. Pri hnačke detí do 3 mesiacov VŽDY navštívte lekára. Tak malé dieťa totiž rýchlo stráca tekutiny a môže dôjsť k život ohrozujúcemu stavu, ktorý doma nevyriešite.