Prišli ste domov z pôrodnice s hlavou plnou otázok. Je to normálne, najmä, ak ide o vaše prvé dieťa. Každý vraví niečo iné, mama vás núti kúpať ho každý deň, pediatrička zase, že každý tretí stačí, rôzne stránky a tipy na internete zase apelujú na to, aby ste vytvorili večernú rutinu a tú nemenili, aby sa dieťa lepšie adaptovalo a lepšie aj zaspávalo. Tak ako sa rozhodnúť?
Pokožku novorodenca plávajúceho v plodovej vode chránil vernix, tzv. mázok. Ak ste porodili dieťa v termíne či krátko pred a hneď vám ho priložili, pravdepodobne bolo obalené v mazľavej bielej hmote. Táto hmota chráni kožu dieťatka, aby nepopraskala. Súčasťou mnohých pôrodných plánov je žiadosť matky, aby dieťa bezprostredne po pôrode neumývali a nechali mázok prirodzene vstrebať. Deťom totiž pokožku hydratuje a chráni ju pred vplyvom prostredia a tiež eliminuje nežiadúce príznaky, ktoré novorodencom náhly prechod z vlhkého do suchého prostredia môže spôsobiť – napr. alergickú reakciu v podobe vyrážok. Samozrejme, takýto postup sa radí k „alternatívnym“ a tiež sa môžu vyskytnúť rôzne iné reakcie na koži z dôvodu nedostatočnej hygieny. Rozhodnutie, či umyť, či neumyť je však na matke a lekári by ju mali poučiť, no rešpektovať.
Ako kúpať novorodenca?
V pôrodnici sa novorodenci zvyčajne kúpu na druhý či tretí deň po pôrode, kedy zdravotná sestra príde mamičke ukázať, ako na to. Zvyčajne sa používa čistá voda s troškou jemného detského šampónu, ktorý sa len nakvapká do vaničky. Dieťa sa do vaničky vkladá postupne najskôr nôžkami, následne zadoček, chrbátik a umýva sa presne opačne – najskôr tvár a hlavička, následne krk, pazušky, ruky, nohy a nakoniec genitálie. Teplota vody by mala byť okolo 37 stupňov, nie viac a ani nie výrazne menej, aby sa dieťa nepodchladilo. Vyskúšajte ju lakťom, správnu teplotu má vtedy, keď necítite takmer nič.
Ako často kúpať novorodenca?
Je to individuálne. Zvyčajne sa odporúča max. každý druhý deň, aby ste zbytočne nevysušovali a nedráždili tenučkú detskú pokožku. Ak však chcete dieťaťu od začiatku pripraviť večernú rutinu a uľahčiť si tak uspávanie v ďalších týždňoch a mesiacoch, môžete kúpať aj každý deň, no iba krátko, nemáčať tam bábätko viac ako 5 minút a následne dôkladne vysušiť prikladaním uteráka.
Treba čistiť uši a nos? A čo pupok?
Uši ani nos nemusíte čistiť ničím, iba vysajte prebytočnú vodu priložením tenkého uteráka. Okolie genitálu natrite krémom proti zapareninám a dieťatko pohodlne oblečte. Najmä v lete a u detí s vyššou hmotnosťou kontrolujte záhyby, aby sa v nich nehromadil pot a nečistoty a nevnikali zapareniny. Žiadnu inú kozmetiku používať nemusíte – ani sprchový gél, ani mastičky či olejčeky na zvláčnenie pokožky. Tie spôsobia len to, že si koža zvykne na ich používanie a sama zníži tvorbu mazu.
Kým odpadne a zahojí sa pupočný pahýľ, rana by sa nemala máčať. Pri každom druhom prebaľovaní ju môžete ošetriť alkoholom.