Práve v tomto období sa obyvatelia miest i návštevníci prírody vo väčšej miere stretávajú s takýmito prípadmi – na lúke nájdu opustené mláďa alebo pod stromom na ulici vypadnuté vtáča. Väčšina z nás sa snaží zvieraťu pomôcť, často však v dobrej viere môžeme urobiť chybu, vďaka ktorej bude živočích odsúdený na smrť. Ako postupovať v takýchto prípadoch?
Najlepšie je kontaktovať odborníka
Ak si nie ste istý, ako postupovať, najlepšie je obrátiť sa na odborníka. Kde však hľadať číslo? Našťastie je to pomerne jednoduché, Záchrana chránených živočíchov je súčasťou integrovanej záchrannej linky 112. Stačí teda zavolať na toto číslo, opísať situáciu a dispečer vás prepojí na správneho odborníka. Ten vám dá presné pokyny, ako môžete zvieraťu najúčinnejšie pomôcť.
Čo robiť, keď ste našli opustené mláďa
Prechádzate lúkou či čistinkou, keď tu zrazu narazíte na opustené mláďa cicavca – napríklad malého srnčeka –, ktorý vyzerá vystrašene. Čo robiť v takejto situácii? V žiadnom prípade zviera nechytajte, zanechali by ste na ňom ľudské pachové stopy, kvôli ktorým by matka mohla mláďa odvrhnúť a bolo by odsúdené na smrť. Vystrašené je najmä z ľudskej prítomnosti, jeho matka sa totiž s najväčšou pravdepodobnosťou zdržiava niekde na blízku a hľadá mu potravu. Preto je najlepším riešením takéto miesto opustiť a nechať mláďa osamote, kým nepríde jeho rodič.
Čo robiť, keď ste našli vypadnuté vtáča
Vtáčatá sa učia lietať a často sa stáva, že ich nájdete na prvý pohľad bezradne poskakovať pod stromom. Čo robiť v takomto prípade? S veľkou pravdepodobnosťou je jeho matka v blízkom okolí a rovnako mu zháňa potravu. Chvíľku vtáča pozorujte a ak sa rodič nedostaví, opatrne ho môžete zdvihnúť zo zeme a umiestniť na vyvýšené miesto, kde bude chránené napríklad pred mačkou alebo vozidlami – ideálnym miestom je napríklad rímsa či operadlo lavičky. Ak máte o neho obavy, môžete ho sledovať dlhšiu dobu a ak sa ani po niekoľkých hodinách neobjaví matka, vtedy je na mieste vtáčika zobrať a kontaktovať odborníka.
Čo robiť, keď ste našli zraneného živočícha
Zraneného živočícha spoznáte podľa toho, že má napríklad obmedzené pohybové možnosti, kríva, krváca, má ovisnuté krídlo alebo neprirodzené držanie tela. Ak ide o veľké zviera, kontaktujte pomoc. V prípade, že ide o vtáka, môžete ho zobrať domov – obmedzte však kontakt s operencom, chyťte ho do mäkkého materiálu ako handra či deka, umiestnite do krabice s otvormi a kontaktujte odborníka. V prípade, že nie je možné, aby prišiel okamžite na pomoc, vtáka umiestnite do tmavej miestnosti, kde ho nebude nič rušiť a stresovať.
Zo zvieraťa za žiadnych okolností nerobte lákadlo pre deti či iných záujemcov, v dôsledku stresu a snahy uniknúť by si mohol ublížiť ešte viac. V prípade, že je vták v relatívne dobrej kondícii, po telefonáte sa môžete s odborníkom poradiť, akú stravu či tekutiny mu môžete dať. V prípade, že jedinec apatický, s najväčšou pravdepodobnosťou nemá ani dostatok síl na to, aby strávil jedlo, vtedy ho nekŕmte – mohol by uhynúť. Keď nájdete zranené či vypadnuté vtáča, najlepším riešením je zavolať na 112, kde vás prepoja s odborníkom. Ten vám poradí, ako postupovať vo vašom konkrétnom prípade.