Ani na malom mestskom balkóne sa nemusíte vzdávať sna o rozkvitnutej záhrade. Vysaďte staré košíky alebo rôzne retro kvetináče rastlinami, ktoré sú ako vystrihnuté z babičkinej záhrady a doprajte si víkendovú kávu v obklopení pestrých letničiek. Sú nenáročné na pestovanie a budú vám spríjemňovať chvíle až do jesene.
Cínia
Cínia je farebná letnička obľúbená najmä pre svoje krásne kvety na dlhých stonkách a nenáročnú starostlivosť. Môžete ju kombinovať s inými letničkami a predpestovávať si ju postupne, aby ste si predĺžili obdobie jej kvitnutia. Odporúča sa nepestovať ju v závesných črepníkoch, keďže sa dlhé kvetné stonky môžu pod náporom vetra zlomiť.
Na akom balkóne sa jej bude páčiť?
Cínia má rada teplé slnečné stanovište a výživnú pôdu, preto jej nezabudnite pravidelne k zálievke pridať aj hnojivo, prípadne zapichnúť do črepníka tyčinku, ktorá sa bude uvoľnovať postupne.
Rudbekia
Krásne farebné kvety pútajú pozornosť a lákajú aj včely a motýle, preto sa pripravte na to, že váš balkón ožije novými návštevníkmi. Rudbekie môžete rezať aj do nádob a priniesť si kúsok vidieka na kuchynský stôl.
Na akom balkóne sa jej bude páčiť?
Nie sú náročné na starostlivosť, ak ich však chcete prezimovať, v neskorej jeseni ich zostrihajte a črepníky dôkladne zazimujte alebo ich odložte do svetlej nevykurovanej miestnosti.
Slnečnica
Majestátna slnečnica nemusí byť iba ozdobou záhrad. Miniodrody, dokonca v rôznych farebných prevedeniach, si môžete predpestovať sami a dopriať si tak aj na balkóne výhľad ako na krásne rozkvitnuté pole.
Na akom balkóne sa jej bude páčiť?
Umiestnite ich však tak, aby na ne svietilo slnko väčšinu dňa, no boli chránené pred vetrom, ktorý by ich dlhé stonky mohol ľahko poškodiť. Nepreháňajte to so zálievkou, nemusíte ich ani hnojiť, stačí ich len vysadiť do výživného substrátu určeného na pestovanie letničiek.
Hortenzia
Drobné odrody hortenzií, ktoré nás často lákajú na pultoch záhradkárskych predajní, sú ako stvorené na pestovanie na balkóne.
Na akom balkóne sa jej bude páčiť?
Nesvedčí im však silné slnko a preschnutá pôda, preto ich starostlivo zalievajte. V zimnom období potrebujú pobyt v chladnej miestnosti s teplotou ideálne okolo 10 stupňov, preto ich okolo 15. októbra (ak budú hlásiť mrazy, tak aj skôr) presuňte dnu – napr. na spoločnú chodbu do paneláka.
Von ich môžete premiestniť opäť po 15. máji. V kvetináči ľahšie docielite kyslé pôdne pH, aby ste sa tešili z modrých či fialkových kvetov. Môžete pridať aj hnojivo určené priamo na modré hortenzie.