Aksamietnice, ľudovo smraďošky, sú malé nenápadné oranžové či žlté kvetinky , ktoré majú v prírode nenahraditeľnú schopnosť – lákajú užitočný hmyz a odpudzujú ten neužitočný – teda škodce. Pestujte ich medzi zeleninou a uvidíte ten rozdiel!
Prírodný repelent zo semien aj priesad
Aksamietnice sa predpestovávajú zo semien v marci, v apríli sa vysádzajú do voľnej pôdy. Nič vám však nebráni vysiať ich teraz – k už vysadeným priesadám. Hotové rastlinky ešte stále zakúpite v záhradných centrách a nebude to žiadna krátkodobá záležitosť. Budú vám spoľahlivo kvitnúť až do prvých mrazov.
Aksamietnice, smraďošky alebo garafie, ako sa im ľudovo hovorí, sa pestujú ako letničky. Poznáme množstvo odrôd, dokonca aj mini odrody, ktoré sa vyznačujú nízkym vzrastom a sú ako stvorené na pestovanie na balkóne v nádobách. Do záhonov však vyberajte väčšie odrody.
Aksamietnice môžete vysádzať priamo medzi rajčiaky a papriku alebo do hriadok s mrkvou či šalátmi. Dbajte však na to, aby mali dostatok slnečného svitu. Nemusíte sa báť, že ich prelejete pri zalievaní, sú veľmi odolné a rozchodia aj veľké rozdiely vo vlhkosti.
A čo sa vlhkosti týka – aksamietnice svojou výraznou vôňou odpudzujú aj slimáky a slizniaky, čo oceníte najmä v hriadkach so šalátmi.
Vedeli ste, že aksamietnice sú jedlé rastliny? Pestrými kvetmi môžete skrášliť šaláty alebo ich pridať na chlebík a ozvláštniť tak rodine olovrant.
Aksamietnice aj pre detských záhradkárov
Aksamietnice zvládnu pestovať aj deti, dokonca aj v kvetináči na balkóne – nič špeciálne k tomu nepotrebujete, len univerzálny substrát a kvetinky. Dokonca na jeseň môžu vytvoriť aj semienka, ktoré si môžete uschovať a budúci rok zasadiť.
Vytvorte deťom na balkóne napríklad voňavý kvetináč s mixom byliniek. Poteší ich dozaista sladká voňavá medovka, sladučká stévia, pažítka, ktorú si môžu pridať do jedla či levanduľa, ktorá naláka motýle.