A tojáshéjakat ne dobjuk ki

A tojáshéjakat ne dobjuk ki

tojáshéj, kert, , kalcium, tippek, tanácsok

A tyúktojáshéjak ismertek a magas kalciumtartalmukról, ezt szinte minden kertész tudja. Ezért is a többsége nem dobja ki őket, hanem inkább beleteszik a komposztálóba. Ennek köszönhetően értékes trágyát kapnak, melynek magas a kalciumtartalma. Milyen felhasználhatósága van még a tojáshéjnak a kertben? Készítettünk 5 kiváló tippet.

A tojáshéjat nem csak a komposztálóba tudjuk felhasználni

Ahogy azt már a cikk elején említettük – a tojáshéjak a komposztnak értékes kalcium forrást biztosítanak. Nem kell őket szétmorzsolni apró darabokra, ez egy organikus anyag, mely gyorsan felbomlik. A tojáshéjakat felhasználhatjuk egyenesen a föld előkészítésekor: tél alatt csak úgy dobáljuk őket a kertbe, és amikor eljön a tavasz bedolgozhatjuk őket a földbe. Így bebiztosítjuk a megfelelő mennyiségű kalciumot, mely szükséges például a paprika vagy a paradicsom számára. Ezek a növények arról ismertek, hogy gyakran gyötri őket a kalciumhiány. Ha nem tetszik nekünk az a gondolat, hogy egész télen a tojáshéjak a kertben lesznek szétdobálva, gyűjtsük őket egy kannába és tavasszal ugyanúgy bedolgozhatjuk őket. Akár egy nap alatt is.

A tojáshéjat nem csak a komposztálóba tudjuk felhasználni

A tojáshéjakba magokat ültethetünk

Próbáljuk úgy széttörni a tojáshéjakat, hogy minél nagyobb darabokba maradjanak meg. Majd higiéniai okok miatt – hogy ne jelenjenek meg rajta például a gombabetegségek – tegyük őket felforralt vízbe és hagyjuk ázni, vegyük ki a vízből, hagyjuk megszáradni és az alsó részükbe csináljunk egy lyukat, melyen kifolyhat majd a felesleges víz. Az így elkészített tojáshéjat tegyük a tojástartóba, tegyünk bele földet és ültessünk bele magokat. Amikor az általunk ültetett növény eléri azt a magasságot, amikor már nagyobb, mint a tojáshéj, keressünk neki egy nagyobb virágcserepet.

A tojáshéjakba magokat ültethetünk

Tojáshéjak magas állatokkal szembe

Úgy, ahogyan a bársonyvirág az illatával el tudja űzni a rovarokat, úgy a tojáshéjak is segíthetnek nekünk a nagyobb állatokkal szemben – teljesen erőszakmentesen és nem invázívan. Ha a kertbe vagy a szőlősbe ellátogatnak ezek a hivatlan vendégek, elég ha erre területre szétszórjuk a tojáshéjakat. A tojáshéjból egy kellemetlen bűz fog áradni, mely az állatok számára agyon kellemetlen és zavaró.

A tojáshéjak megszabadítanak minket a csigáktól és a meztelencsigáktól

A tojáshéjakat apró darabokra morzsoljuk és szórjuk szét az ágyasok mellett – így egy határt alakítunk ki, melyen keresztül a csigák és a meztelencsigák nem tudnak átjutni. Az így elkészített tojáshéjak nagyon élesek és ezek a kártevők így nem tudják tönkretenni a kertünket.

Madáreledelként

Minél több kalciumot fogyasztanak a madarak a téli hónapokban, annál nagyobb a valószínűség, hogy egészséges kismadarak kelnek ki. Van, aki a tojáshéjakat a csirkéknek dobálja, de ez nem ajánlatos, mivel a csirkék könnyen kanibálókká válhatnak. Jobban megéri, ha a tojáshéjakat a sütőben kiszárítjuk a legkisebb hőmérsékleten, kb. 110 °C-on úgy, hogy a belső részük ne barnuljon meg. Rátesszük őket a sütőpapírral kibélelt tepsire és folyamatosan figyeljük. Amikor a tojáshéjak kiszáradnak, szétmorzsoljuk őket és hozzáadjuk a madáreledelhez.

0 0 votes
Article Rating