Bezpečnosť a zodpovednosť rodičov by pri bicyklovaní s deťmi mala byť vždy na prvom mieste. Túto oblasť dokonca upravuje aj slovenská legislatíva, ktorá hovorí o tom, že cyklisti do 18 rokov by mali mať helmu na bicykli vždy – bez ohľadu na to, či jazdia po záhrade, ceste alebo mimo obce. Práve táto ochranná pomôcka dokáže zabrániť vážnym úrazom a jej význam by sme nemali podceňovať. Ako však vybrať správnu detskú helmu na bicykel a ktoré kritériá zohľadniť?
Z akého materiálu by helma mala byť
Tu platí, že čím ľahší a odolnejší materiál, tým lepšie. Najmä pri dlhších výletoch detský krk ocení helmu, ktorá mu nie je veľkou príťažou. Zároveň však platí, že by sme nemali vyberať ľahšiu prilbu na úkor bezpečnosti. Aký materiál patrí medzi tie najodolnejšie? Obzvlášť odolným a tiež ľahučkým materiálom je karbón, počítajte však s tým, že pri ňom si priplatíte.
Ďalším bezpečným a zároveň pomerne ľahkým materiálom je sklolaminát. Spoločne s karbónom sa z neho zvyknú robiť aj zmesi, ktoré spĺňajú najprísnejšie bezpečnostné požiadavky. Cenovo dostupnejšie, no menej odolné, sú materiály ako polyamid či polykarbonát. Tiež si dajte záležať na tom, aby detská prilba vždy disponovala certifikátom bezpečnosti CE EN 1078. Tiež je dobré, keď sa výstelka helmy dá vybrať a vyprať.
Ako vybrať správnu veľkosť
Hoci dnes už viacero výrobcov prilieb používa regulovacie koliesko, ktorým dokážete prispôsobiť veľkosť helmy, nikdy pri výbere nepočítajte s možnosťou: „Veď on/ona do nej dorastie.“ Je to pravda, ale počas tejto doby prilba nebude plniť ochrannú funkciu. Keď sa prilba dá dieťaťu na hlavu, mala by mu sedieť ako uliata a nemala by sa zošuchovať.
Otestujete si to tak, že na helme nezapnete remienok a poprosíte svoju ratolesť, či by mohla dať hlavu dole, zakloniť, doľava, doprava. Ak prilba nezmení polohu, máte správnu veľkosť. I toto je dôvod, prečo pri kúpe odporúčame vyskúšať vybranú helmu naživo. V prípade, že objednávate cez internet, pomôže vám krajčírsky meter – odmerajte dieťaťu obvod hlavy tesne nad ušami. Prikladáme vám aj orientačné veľkosti (tie sa môžu u jednotlivých výrobcov však líšiť):
50 – 54 cm = S
54 – 57 cm = M
57 – 60 cm = L
61 – 62 cm = XL
Myslite i na prúdenie vzduchu
Dôležité je tiež, aby detská helma nebola uzatvorená a umožnila hlave „dýchať“. Na to slúžia otvory, je však dobré, keď sú vystlané sieťkou. Tá zabráni, aby sa do tohto priestoru dostal hmyz, čo by v prípade včely mohlo predstavovať pomerne veľké nebezpečenstvo. Na trhu ale nájdete aj prilby, ktorých ventilácia sa dá uzatvoriť, čo oceníte napríklad v prípade dažďa či silného vetra. Nepodceňujte však ani aerodynamický tvar helmy – čím aerodynamickejší, tým menší odpor vzduchu, a tak menšia záťaž pre krk a zároveň menej hluku, ktorý pri vyššej rýchlosti dokáže jazdu znepríjemniť.
Helma sa dieťaťu musí páčiť
V neposlednom rade sa helma musí dieťaťu páčiť. Predstavte si seba – asi sotva by ste chceli nosiť na hlave niečo, čo je síce bezpečné, no nevyzerá to vôbec dobre. Môžete použiť trik: vyberte tri, štyri prilby, ktoré spadajú do vašej cenovej kategórie, spĺňajú všetky bezpečnostné a funkčné požiadavky a nechajte dieťa, nech si vyberie samo. Ak hľadáte tip na výrobcu, ktorý spĺňa podmienky bezpečnostných certifikátov a ponúka špičkový dizajn, vyskúšajte si pozrieť helmy značky Nutcase. Ich cena sa pohybuje okolo 60 €.
Tempo tip: Neváhajte si za detskú helmu priplatiť – obzvlášť za takú, ktorej veľkosť sa dá upraviť pomocou posuvného kolieska. Výhodou je, že vydrží aj niekoľko rokov a navyše ju dieťa okrem bicykla môže využiť napríklad aj na kolieskové korčule, odrážadlo, skateboard či kolobežku.