Je jedlá (dokonca bezlepková), hoci deťom, samozrejme, chutiť nebude. Výborne sa s ňou pracuje, je prirodzene zafarebná, vďaka čomu deťom pripomína hlinu a hranie sa v blate, dá sa ľahko vyprať z oblečenia a rýchlo nestvrdne, ak ju správne skladujete. Vyrobíte si s deťmi vlastnú plastelínu? Zažijete kopec zábavy.
Plastelína je úžasná hračka na rozvoj motoriky. Je senzoricky príjemná (príjemná na dotyk), deťom pomáha popustiť uzdu fantázie a rozvíja kreativitu, tiež ich motivuje pracovať na trpezlivosti a sústredení. S pomocou surovín, ktoré máte bežne v kuchyni, si ju pripravíte aj doma.
Na domácu plastelínu potrebujete:
300 ml silného výluhu z čaju Rooibos
150 gramov kukuričného škrobu
80 gramov soli
2 PL klasického liehového octu
1 PL oleja
Postup:
1. Sypaný čaj Rooibos pripravte ako vždy – ihličky zalejte vriacou vodou, nechajte pár minút lúhovať (v tomto prípade pokojne aj 20 minút), sceďte a nechajte vychladnúť.
2. Suroviny zmiešajte a pomaly za stáleho miešania nechajte variť na miernom plameni. Hmota začne postupne hustnúť. Neprestávajte pomaly zahrievať, až kým sa prestane úplne lepiť a vytvorí hrudu, ktorá pripomína plastelínu
3. Nechajte vychladnúť a poďte tvoriť!
TEMPOtip: Plastelínu skladujte v uzatvárateľnej nádobe alebo v mikroténovom vrecku, inak vám stvrdne.
Čím plastelínu prírodne zafarbiť?
Ak nechcete hnedú plastelínu, použite čistú vodu. Ak chcete zelenkavú, použite výluh zo žihľavy alebo z petržlenu. Pre intenzívnu zelenú farbu pridajte lyžičku zeleného jačmeňa alebo matcha. Pre fialkovú plastelínu môžete do vody pridať šťavu z cvikle. O žltú farbu sa postará kurkuma alebo šafrán (pozor však na kontaktné alergie). Alebo experimentujte s potravinárskymi farbivami a vytvorte si celú paletu domácej plastelíny.