A Koronavírus, vagyis a COVID-19 valakinél ijedtséget okozott, mások nem csinálnak nagy ügyet belőle. Mi a helyes hozzáállás? A pánik biztosan nem helyénvaló, viszont a felelősség igen. A világegészségügyi szervezet kijelentette, hogy egy járványról van szó, ami az egész világot érinti. Hogyan csökkentsük a megbetegedéseket? Létezik egy pár egyszerű szabály, ami segít ebben.
Hallgassunk a hatóságokra
Bármilyen véleményünk is van az új koronavírusról – félünk tőle, nem vesszük komolyan, vagy csak egy felfújt dolognak tekintjük –, a mi és a környezetünk egészségéért hallgassunk a hatóságokra. Az orvosokra, higiénikusokra, virológusokra, miniszterekre és az állami dolgozókra. Magyarországnak nagy előnye van a pandémia kialakulásával szemben, mivel nagyon messze van az epicentrumtól, így elegendő ideje volt arra, hogy megtudja, hogyan kell lelassítani a vírus terjedését, és milyen óvintézkedéseket kell elfogadni. Ezeket az információkat a hatóságok jobban tudják kezelni. Még ha ezeket a véleményünk szerint túlzásba is viszik, hallgassunk rájuk még akkor is, ha elveszítjük a komfortzónánkat. A pánik nem a legjobb megoldás, de a felelősség biztosan az.
Mossunk kezet
A legjobb megelőzés a koronavírussal szemben a gyakori kézmosás szappannal. Minden vécézés, minden kontaktus a külső tárggyal, minden hazatérés veszélyt jelenthet számunkra, ezt csak a kézmosás oldhatja meg. Kerüljük el a kézkontaktust az arccal, szemekkel és a szájjal.

Tisztítsuk a felületeket
A kezeinken kívül legalább naponta kétszer fertőtlenítsük azokat a felületeket, melyek gyakran kapcsolatban vannak az emberekkel. Ilyenek közé tartoznak például a kilincs a bejáratiajtón, a korlátok, autókilincsek, vagy gombok a liftben. Ne becsüljük alá az okostelefon vagy laptop fertőtlenítését sem, melyek jó táptalajt biztosítanak a baktériumoknak és a vírusoknak.
Kerüljük el azokat a helyeket, ahol sok ember tartózkodik
A legjobb az, ha otthon maradunk, amig csak lehetséges. Kérjük a munkáltatónkat, hogy dolgozhassunk otthonról. Ha van egy megtervezett utunk, mondjuk le. Tegyük máskorra az ügyintézéseket a hivatalokban és az orvosnál. A receptet elektronikusan is előírathatjuk. Kerüljük el a bevásárlóközpontokat, tömegközlekedést, éttermeket és a boltokat. Szükség esetén kihasználhatjuk az élelmiszerek házhozszállítását. Biztosan ne menjünk a fitneszközpontba vagy az uszodákba, ahol minden tele van szekrétumokkal, melyek tele vannak vírusokkal. Amit lehet, oldjunk meg az email vagy telefon segítségével. Az elővigyázatosságból sosem elég.
Maszkok és biztonságos távolság
Ha mégis ki kell mennünk, használjunk maszkot. Mivel a piacon kevés van belőlük, ne habozzunk és varrjunk egyet otthon, vagy használjunk fel sálat vagy kendőt. Az emberektől tartsuk a minimális 2 m-es távolságot. Teljesen kerüljük el a kapcsolatot azokkal az emberekkel, akik köhögnek vagy tüsszögnek – pont ezek a cseppek tehetnek a koronavírus gyors terjedéséről.
Fogyasszunk sok vitamint
Nagyon fontos az erős immunrendszer – kerüljük el az alkoholos italokat és a dohányzást, melyek jelentősen csökkentik az ember immunitását. Ugyanúgy növeljük a friss zöldség és gyümölcsfogyasztást, melyek a testnek elegendő mennyiségű vitamint biztosítanak.
Felelősség
Nagyon nagy a valószínűsége annak, hogy mink nem leszünk betegek. De ez nem jelenti azt, hogy próbára kell tenni a sorsunkat. Felelősségtudatosan kezeljük az óvintézkedéseket és kerüljük el az emberi kapcsolatokat és ne utazzunk el. Legjobban azok az országok tudtak bizonyítani a Koronavírussal szemben, ahol felelősségteljesen álltak a fenyegetéssel szemben és nem hagytak semmit a véletlenre. Lehet, hogy némelyik óvintézkedés értelmetlennek tűnik, de bírjuk ki és tartsuk őket be. Így nemcsak magunknak, de a gyerekeinknek, szüleinknek, környezetünknek és az egész országnak is segíthetünk.
