Slovenské hory i príroda sú čarokrásne – teda aspoň na miestach, kde nepocítili drvivý zásah ľudskej ruky. Našťastie stále existuje množstvo takýchto miest, ktoré rozhodne stoja za návštevu – i s dieťaťom. Kedy je však tá správna chvíľa zobrať svojho potomka na menšiu túru? Pokojne už vtedy, keď samostatne sedí a dokáže držať hlavu v prirodzenej polohe. Na čo by ste mali myslieť predtým, ako sa vydáte s dieťaťom na túru?
Naplánujte si trasu
Trasu túry treba prispôsobiť veku, schopnostiam a skúsenostiam dieťaťa. Je dôležité, aby ju dieťa dokázalo zvládnuť – pokojne môže byť i náročnejšia, no musí byť v silách vášho potomka ju absolvovať. V opačnom prípade by to mohlo byť demotivujúce a ratolesť mohlo odradiť od budúcich výletov. Rovnako si pozrite trasu na mape, pokojne sa spýtajte iných rodičov v rôznych diskusných fórach na ich skúsenosti – či už s touto, alebo inou trasou, ktorú by vám odporučili. A nezabudnite sledovať predpoveď počasia, v prípade, že budú vydané výstrahy či hlásené búrky, výlet by ste mali prehodnotiť.
Šatka na deti alebo krosná
Najmenšie detičky môžu túru absolvovať v šatke, ktorá ich ochráni pred vplyvom počasia, budú sa v nej cítiť bezpečne a neustále budú mať kontakt s jedným z rodičov. V takejto šatke sú chránené aj pred ostrými slnečnými lúčmi, na ktoré je detská pokožka obzvlášť citlivá. Väčšie deti – tie, ktoré dokážu samostatne sedieť – si môžu výlet užiť v krosnách. Tie by mali mať v ideálnom prípade aj striešku proti dažďu, resp. slnečným lúčom. Takúto pomôcku však môžete zobrať na výlet i v prípade, že idete s väčším dieťaťom – v prípade potreby ho môžete cez náročnejšie úseky preniesť takto.
Dostatok jedla a pitia
Pre niekoho samozrejmosť, pre iného dôležité pripomenutie: na túru si zoberte so sebou vždy dostatok jedla i pitia. Spoliehať sa na to, že v prípade potreby si niekde kúpite fľašu vody nie je najspoľahlivejšie riešenie. Ideálnym nápojom na turistiku je nesladený alebo len mierne osladený čaj v termoske, ktorý dokáže zahriať i uhasiť smäd. Okrem jedla s dobrou energickou hodnotou – napríklad rožok s paštétou a syrom si môžete pribaliť na výlet aj nejakú energetickú bombu: napríklad hroznový cukor či čokoládu, ktorá vám pomôže, keď budete na konci so silami.
Vhodné oblečenie pre dieťa
Teploty sa na horách môžu extrémne rýchlo meniť – z príjemného slnečného dňa sa s príchodom mrakov ľahko stane mrazivý deň. I preto je ideálne oblečenie vrstviť, aby ste v prípade potreby mohli ľahko prispôsobiť situáciu: pridať alebo odobrať vrstvu. Samozrejmosťou by malo byť aj základné náhradné oblečenie, ako ponožky, spodné tričko či pančuchy. Ak dieťa chodí samo, vyberte pohodlnú a pevnú obuv, ktorá je na turistiku určená, ideálne s vyšším členkom.
Postupujte tak, aby ste sa vrátili za svetla
Aby ste mali z túry pekný zážitok vy i dieťa, je dôležité nepreceňovať svoje možnosti a schopnosti. Ak sa blíži západ slnka a vy ešte nie ste v cieli svojej cesty, bez zbytočných pochybností sa otočte a vráťte sa dole. Je dôležité, aby ste absolvovali aj spiatočnú cestu za svetla. K tomu vám dopomôže správny harmonogram túry: jeho základným kameňom je vyraziť na výlet ešte v dopoludňajších hodinách, ideálne ráno. Ak na toto budete myslieť, spoločný výlet bude pre vás krásnym spestrením.