Pruh, alebo prietrž, je akútny stav, kedy dochádza k porušeniu oslabeného kanála v podbrušku v časti, kde sa noha spája s brušnou dutinou a vytláča sa pod kožu črievko alebo u dievčat výnimočne aj vaječník. Keďže môže ísť aj o život ohrozujúci stav, je dôležité vedieť tento problém identifikovať. Kedy má teda dieťa pruh?
Prvým príznakom býva silný plač (u novorodencov a malých detí), pri ktorom sa v triesle objavuje zdurenina či malá hrčka pripomínajúca lieskový orech. U väčších detí ju možno pozorovať v stoji, často je najviac viditeľná večer po námahe alebo po kúpeli.
Kedy ísť s pruhom k lekárovi?
Ak dieťa plače, hrčka sa nedá slabým (!!!) tlakom prsta zatlačiť naspäť do brušnej dutiny a dieťa je nepokojné, treba okamžite navštíviť lekára alebo volať pohotovosť. Ak je dieťa pokojné, hrčku dokážete zatlačiť naspäť do brušnej dutiny a dieťa neplače, návštevu lekára môžete odložiť na ďalší deň (ak ju spozorujete večer). Dieťa však starostlivo sledujte.
Prečo je pruh nebezpečný?
V uvoľnenom triesle sa môže zaseknúť črevo, a tým sa znepriechodní tráviaca sústav. Dieťa trpí obrovskými bolesťami, môže dôjsť k poškodeniu čreva a vo výnimočných prípadoch aj k úmrtiu. Preto, ak spozorujete pruh a dieťa je plačlivé a nepokojné, nečakajte s návštevou lekára ani minútu!
Prevencia proti pruhu
Náchylnosť k pruhu vzniká ešte v bruchu matky, počas embryonálneho vývinu. Dieťa sa rodí s oslabenými trieslami, ktoré môžu aj nemusia prasknúť, napríklad pri väčšej námahe. Pruh sa u niekoho objaví až v dospelom veku, u niekoho nikdy. Netreba si ho mýliť s pupočným pruhom, ktorým trpia mnohí novorodenci a „lieči“ sa často len prelepovaním pupčeka pod dozorom pediatra.
Čo ak to nie je pruh?
Nie každá výdutina v triesle je automaticky pruh. Môže ísť aj o zväčšené uzliny, napríklad v prípade ochorenia alebo o nezostúpený semenník. Akákoľvek diagnostika však patrí do rúk lekára.