Trápia vás drobné vyrážky na lícach alebo v okolí úst, ktorých sa nedokážete zbaviť? Máte často afty či popraskané kútiky? Ak vám to nedáva zmysel, pretože sa snažíte zdravo stravovať aj dodržiavať pravidlá správneho životného štýlu, zaostrite na svoju kozmetickú taštičku. Tá môže ukrývať celú plejádu baktérií, ktoré vedia narobiť poriadnu šarapatu.
Už pri kúpe si vyberajte aj podľa toho, ako sa taštička čistí – ideálne sú také, ktoré môžete vyprať s dávkou antibakteriálneho prípravku určeného na pranie alebo poriadne vyčistiť kefou. Dizajnové kúsky sú krásne, no ak v nich nenosíte každý štetec či kozmetickú pomôcku ešte v samostatnom puzdre, môžu byť rajom pre baktérie.
1. Štetce
Štetce čistite aspoň raz za 14 dní, ak vás trápi akné, tak aj raz do týždňa. Jemne ich v rukách preperte s troškou detského mydla alebo prípravku na odlíčenie. Vždy ich nechajte dôkladne vyschnúť! Po vyschnutí ich prestriekajte antibakteriálnym sprejom (pokojne tým, ktorý je určený na odreniny) a nechajte opäť dôkladne vyschnúť na vzduchu. Ak by ste ich začali používať vlhké, iba podporíte množenie baktérií.
2. Dlho otvorené rúže
Rúž by ste mali spotrebovať do roka či do dvoch – podľa informácie uvedenej na obale (otvorený kelímok s číslom 12 predstavuje 12 mesačnú spotrebu po otvorení, s číslom 24 zase dvojročnú atď). Ak však prekonáte herpes, afty alebo vás trápia popraskané kútiky, rúže bezmilosti vyhoďte, hoci ste ich už pri prvých príznakoch prestali používať. Baktérie, ktoré ochorenie či zdravotný problém spôsobili, totiž na vašich ústach boli už dávno pred príznakmi. Ak si nanášate rúž štetčekom, vždy ho majte v samostatnom obale, nie voľne pohodený v kozmetickej taške.
3. Kliešte na riasy
Klieštiky na riasy by ste mali používať ešte pred nanesením líčidiel – teda riasenky/maskary. Každý týždeň ich jemne otrite vatovým tampónom namočením v antibakteriálnom prostriedku a následne navlhčeným vo vode, aby ste si nepodráždili oči.
4. Zvyšky očných tieňov a púdru
Zvyšky líčidiel sú ako krmivo pre baktérie a plesne – milujú teplo, vlhko a zvyšky kože – to všetko v zákutiach našej kozmetickej taštičky nájdu. Preto minimálne raz do mesiaca, pri problémoch s pleťou aj častejšie, taštičku dôkladne vytraste, umyte alebo vyperte a nechajte naozaj dôkladne vyschnúť.
Maximálna odporúčaná doba, počas ktorej je ešte bezpečné kozmetický prípravok používať (načrtnutá spomínanou ikonou s otvoreným kelímkom) je len odporúčaním! Ak váš krém, mejkap či riasenka zapácha, mení farbu či konzistenciu, okamžite ich prestaňte používať! Je možné, že sú kontaminované baktériami, ktoré vám môžu spôsobiť nepríjemné kožné problémy.