A to najdôležitejšie, dajú sa robiť doma za každého počasia. Tiež vám robí vrásky na čele fakt, že sa blížia dlhé zimné dni, počas ktorých sa nebude dať tráviť toľko času vonku, ako by váš drobec potreboval na „vybitie bateriek“? Máme pre vás zopár tipov na aktivity, ktoré ho zabavia na dlhší čas, precvičí si vďaka nim jemnú a hrubú motoriku a tiež mu pomôžu vypustiť prebytočnú energiu.
1. Senzorický chodníček
Potrebujete: 5 plytkých plastových debničiek dostatočne veľkých na to, aby v nich dieťa mohlo urobiť krok, ryžu, oblé kamienky, vlašské orechy (v škrupine), vodu, guľôčky z pokrčeného papiera
Ako na to: Do plytkých nádob nasypte oddelene kamene, orechy, ryžu, nalejte vodu a poukladajte zopár guľôčok z pokrčeného papiera. Následne dieťa nechajte chodiť po tomto chodníčku. Dbajte na to, aby oboma nohami okúsilo každý materiál a vždy ho pridržiavajte! Kombinácia týchto povrchov môže byť šmykľavá. Dieťa musí po senzorickom chodníčku kráčať naboso, aby sa stimulovali nervové zakončenia vedúce až do mozgu. Podobné aktivity pomáhajú tiež rozvoju reči.
Ak chcete chodníček ozvláštniť, môžete pridať 2 nádoby s vodou – jednu teplú (37 stupňov) a druhú izbovej teploty, chladnejšiu. Dieťa tak bude stimulovať nielen materiál, ale aj zmeny teploty.
Túto aktivitu môžete tiež ponúknuť dieťaťu, ktoré ešte nechodí, ale samostatne stojí. Môžete ho premiestňovať medzi nádobami a baviť sa spoločne tým, ako bude reagovať na nové podnety.
2. Fúkaný futbal
Potrebujete: malé plstené guľôčky, dve škatuľky/škatule, ktoré budú slúžiť ako bránky
Ako na to: Zo škatule odrežte jednu stenu tak, aby ste dostali dostatočne širokú bránku. Do nej sa bude snažiť dieťa sediace alebo stojace pri stole fúkaním nasmerovať guľôčku. Pri menších deťoch (od cca 15 mesiacov, v závislosti od vyspelosti) môžete skúsiť iba samotné fúkanie do loptičiek. Tento spôsob je tiež skvelý na logopedický rozvoj.
3. Presýpanie strukovín
Potrebujete: 2 misky, strukoviny, naberačku alebo odmerku, prípadne hrnček s uškom
Ako na to: Plnú misku položte vľavo, prázdnu misku vpravo a posaďte sa vedľa dieťaťa. Pomocou hrnčeka s uškom alebo naberačky či odmerky naberte strukoviny a premistnite ich do prázdnej nádoby. Môžete sa striedať s dieťaťom. Dôležité je, aby ste pri tejto aktivite sedeli vedľa seba. Dieťa sa totiž učí napodobňovaním, preto by ho zrkadlový obraz mohol miasť.
POZOR: Okrem vdýchnutia či prehltnutia dbajte aj na to, aby dieťa v žiadnom prípade fazuľu neochutnalo. Surová biela fazuľa je toxická.