Rozchodník, chryzantéma, brečtan, vres, gaultéria, skímia, aukuba, ale aj mrazuvzdorné palmy. I toto sú rastliny, ktoré dobre zvládajú mráz a počas zimných mesiacov ich môžete nechať na svojom stojisku – na balkóne či terase. To však neznamená, že by ste ich nemali zazimovať, najmä počas tuhých mrazov vašu pomoc ocenia. Neviete ako na to? Máme pre vás niekoľko tipov, ako zazimovať rastliny na balkóne či terase.
Nie všetky rastliny sú vhodné na prezimovanie
Ako už úvod článku naznačuje, nie všetky rastliny sú odolné voči mrazu. Napríklad muškáty, begónie či fuksie by zimu na balkóne neprežili, tie odporúčame preniesť do miestnosti, kde nebude mrznúť. Ako vhodná možnosť sa javí napríklad spoločná chodba v bytovke či zimná záhrada v dome. Medzi rastliny, ktoré zvládnu zimu na terase či balkóne, okrem spomenutých v úvode článku, sem patria napríklad odolnejšie bylinky, ako šalvia, pamajorán, mäta či levanduľa, okrasné minidreviny či odolné trvalky, ako materina dúška, krásnoočko, ľaliovka, skalnica alebo poniklec. Keď teploty klesnú pod 0 °C mali by ste však aj týmto rastlinám pomôcť.
Obaľte črepník
Ak chcete zazimovať rastliny, v prvom rade by ste mali siahnuť po mrazuvzdorných črepníkoch, ktorým nehrozí prasknutie v dôsledku zimy. Najzásadnejším krokom počas mrazivých dní a nocí je udržať korene rastliny či stromčeka v teple. Ako na to? Skvelým izolantom je bublinková fólia, do ktorej zabalíme črepník a obviažeme špagátom alebo zalepíme lepiacou páskou. Samozrejme, toto riešenie nepôsobí najestetickejšie, preto bublinkovú fóliu zabalíme do jutového vreca, ktoré bude slúžiť zároveň aj ako ďalší izolant. Hornú časť substrátu môžeme prikryť napríklad opadaným lístím, prípadne si vystrihnúť koliesko z jutoviny a položiť ho na túto časť.
Vyberte správne stanovisko
V prípade, že majú udrieť väčšie mrazy, prikryť môžete aj nadzemnú časť rastliny – prírodným variantom sú napríklad vetvičky čečiny, ďalšou možnosťou je netkaná textília, hrubší papier či opäť jutovina. V prípade, že máte na terase či balkóne kachličky alebo inú chladnú podlahu, pod črepníky odporúčame položiť aj polystyrén, prípadne uložiť rastliny v kartónovej krabici. Okrem toho by ste mali myslieť aj na správne stanovisko, najlepším miestom je premiestniť črepníky ku stene domu. Tieto steny sú teplejšie ako okolie a rastliny tak budú ohrievať.
Zalievať či nezalievať rastliny v zime?
Aj zazimované rastliny na balkóne či na terase je potrebné polievať. Samozrejme, nie tak často ako po zvyšok roka. Pri zalievaní platí jedna základná zásada: nezalievame vtedy, keď mrzne. V opačnom prípade by ste mohli poškodiť korene, môžu tiež začať hniť, v najhoršom prípade by mohli zamrznúť. Dbajte tiež na to, aby substrát v črepníku nebol dlhodobo vlhký. Ak si dáte na toto pozor, zazimované rastliny bez problémov prečkajú mrazivé počasie a spoločne sa môžete tešiť na prvé jarné dni.