Hoci máme za sebou zatiaľ pomerne teplú jeseň, väčšina domácnosti už má prvé kúrenie za sebou. Tá nefalšovaná vykurovacia sezóna, keď sa radiátory ani nezastavia, nás ešte len čaká. Ak však už teraz máte obavy z účtu, ktorý vám príde po zime, máme pre vás niekoľko tipov, ako vykurovať efektívne a tak, aby ste nevyhadzovali peniaze do vzduchu. Na čo by ste v zimných mesiacoch mali myslieť?
Správna teplota v domácnosti
Obyvatelia niektorých domácností sú zvyknutí na to, že doma majú počas zimy 25 °C a chodia v spodnom prádle. Toto rozhodnutie však nie je úplne dobré ani pre ich peňaženku, ani pre ich zdravie. Ak vyjdu von z takto vyhriatej domácnosti, čaká ich teplotný šok a zároveň prekúreným priestorom otupujú svoj imunitný systém. Optimálna teplota v domácnosti sa pohybuje v rozmedzí 20 – 22 °C, snažte sa ju počas zimy dodržiavať. Ak patríte medzi tých, ktorí majú doma radšej teplo, spočiatku sa teplejšie oblečte a postupne sa zbavujte nadbytočných vrstiev, telo si na to zvykne a vy tento krok oceníte aj lepšou imunitou. Zároveň platí, že počas noci, keď sú všetci členovia domácnosti v teplej posteli, by sme mali teplotu znížiť – odporúča sa interval 17 – 18,5 °C.
Počas neprítomnosti temperujte
Silvester v horách, rodinné stretnutie na chate, zimná dovolenka pri mori či vianočná návšteva rodičov – dlhšia neprítomnosť v domácnosti počas sviatkov nie je žiadnou výnimkou. Mnohí z nás zvyknú počas tohto obdobia vypnúť kúrenie úplne. Z hľadiska efektivity a šetrnosti pre vašu peňaženku to však nie je správny krok – po návrate bude energicky oveľa náročnejšie priestor znovu vykúriť. Preto by ste mali zvoliť temperovanie: nastaviť teplotu okolo 16, 17 °C, ktorá sa počas vašej neprítomnosti bude v domácnosti udržiavať a po návrate vás bude čaká príjemná klíma, ktorú veľmi rýchlo vyhrejete na požadovanú teplotu.
Rýchle a dôkladné vetranie
Častým zlozvykom počas vykurovacej sezóny býva aj vetranie pomocou otvorenej ventilačky. Takýto spôsob nepatrí medzi najúčinnejšie – výmena vydýchaného vzduchu za čerstvý je minimálna a teplo uniká konštantne. Namiesto toho odporúčame vyskúšať nárazové vetranie – otvoriť všetky okná i balkónové dvere v domácnosti aspoň na dve minúty, vďaka čomu sa vydýchaný vzduch vymení za svieži pomerne rýchlo a zároveň nedôjde k ochladeniu stien ani podláh. Vďaka tomu nebude vykúrenie domácnosti späť na požadovanú teplotu, ktorá zvyčajne klesne približne o 0,5 ° – 1 °C v závislosti od vonkajšej teploty, zbytočne nákladné.
Najviac tepla uniká oknami
Ak si na tom nedáte záležať, najviac tepla zvyčajne uniká oknami. Môže za to sklo, ktoré má prakticky nulové izolačné vlastnosti. Ako sa s tým vysporiadať? Dôležitým krokom je prevencia, to znamená, že čím viac komôr majú vaše okná – v každej komore je vzduchová bublina, ktorá funguje ako izolácia –, tým menej tepla bude cez ne unikať. Pomôcť môže tiež uloženie „zarážok“ napríklad v podobe zrolovanej deky proti prúdeniu vzduchu na parapet. Veľkým plusom sú tiež vonkajšie žalúzie, ktoré po spustení vytvoria medzi vonkajším prostredím a vašimi oknami veľkú vzduchovú bublinu, ktorá rovnako pomôže znížiť úniky tepla. Ak vonkajšie žalúzie nemáte, aspoň počas noci zatiahnite obyčajné žalúzie či závesy.
Umožnite radiátorom „dýchať“
Ak pred radiátorom stojí pohovka, je večne prikrytý sušiacou sa bielizňou, alebo do jeho polovice siahajú hrubé závesy, môže stratiť až 25 % svojho výkonu. I to je dôvod, prečo by ste mu mali dať počas vykurovacej sezóny voľne dýchať a približne meter od neho by nemali byť žiadne prekážky, ako je spomínaná pohovka. Rovnako aj záclony by mali byť ukončené tesne nad úrovňou radiátora. Ak si na toto všetko dáte pozor, po zime budete príjemne prekvapený účtom za energiu.