Teba sme odplienkovali v lete, nechali sme ťa chodiť bez plienky po dvore a o tri dni si sa už pýtala na nočník… Takýchto rád ste pravdepodobne už počuli zopár. Odplienkovanie je v lete podstatne jednoduchšie – dieťa môže behať nahé a lepšie spoznáva svoje telo a potreby, vy máte o ňom dokonalý prehľad a keď sa aj stane nehoda pri prechádzke vonku, nič strašné to nie je. Ako však dieťa odučiť od plienky v zime?
K odúčaniu od plienok rodičia pristupujú zväčša po 18. mesiaci dieťaťa, kedy je dostatočne zrelé na ovládanie zvieračov. Do troch rokov by to malo zvládnuť každé dieťa, ktorému v zadržiavaní a uvoľňovaní svalov okolo močového mechúra a konečníka nebráni zdravotný problém. Odplienkovanie je aj jednou z podmienok, aby dieťa zobrali do väčšiny materských škôl. Ak cítite, že je ten správny čas dieťa naučiť chodiť na nočník, nemusí vám v tom brániť ani chladnejšie počasie. Vyskúšajte náš návod.
1. Nočník je kamarát
Pre niektoré deti je stres sedieť zrazu bez oblečenia a plienky na novom čudnom plastovom kresielku s dierou. Najskôr ich nechajte nočník dôkladne preskúmať. Možno doň budú klásť hračky alebo si ho dávať na hlavu – nekarhajte ich, iba im niekoľkokrát vysvetlite, že na nočníku sa sedí, ciká sa doň a kaká a že už to nebudú robiť do plienočky.
2. Sedenie v nohaviciach
Najskôr deti naučte, že sedieť na nočníku nie je nič strašidelné. Trénujte posadzovanie na nočník každých 15 minút jeden celý deň (s výnimkou prechádzok a spánku, samozrejme) v oblečení. Dieťa motivujte knižkou alebo si spolu zaspievajte riekanku, aby na nočníku vydržalo dlhšie, ako len pár sekúnd.
3. Na ostro
Často podceňujeme inteligenciu detí a nedostatočne im vysvetľujeme svoje zámery. Dieťaťu preto jasne a zrozumiteľne oznámte, že plienočky už nepotrebuje, že dostane gaťky alebo slipky ako veľké dievča či chlapec a bude chodiť cikať a kakať na nočník. Zaobstarajte si tréningové nohavičky – špeciálnu náhradu plienok, ktorá dieťaťu zachráni oblečenie pred pretečením, no zároveň zvnútra po potrebe zvlhne – dieťa tak bude cítiť nepohodu a pochopí, že nabudúce sa oplatí radšej sa vypýtať. Tréningové nohavičky vás zachránia aj počas prechádzok. Dieťa posadzujte na nočník približne každých 15 – 30 minút podľa svojej intuície. Vždy sa ho predtým spýtajte, či nepotrebuje cikať alebo kakať. Ak pôjdete na toaletu vy, vždy ho vezmite so sebou, posaďte na nočník a motivujte ho vykonať potrebu spoločne. Následne si spoločne umyte ruky a učte deti základom hygieny. Prvé dni budú pravdepodobne pripomínať metódu pokus – omyl. Dieťa však nikdy nekarhajte, ak sa pociká, pokaká do gatí alebo netrafí do nočníka. Nehody bez zbytočného komentovania upracte. Ak však dieťa vykoná potrebu na váš podnet do nočníka, pochváľte ho. Jasne, zrozumiteľne, ale bez veľkého pátosu. Aby pochopilo, že je to síce super, ale úplne normálne.
4. Prechádzky a spánky
Názory na to, či dieťaťu dávať plienku na prechádzku alebo denný či nočný spánok pri odúčaní sa rôznia. Niektorí sú proti, keďže deti to môže mýliť, stresovať, nútiť zadržiavať moč až kým dostanú opäť plienku a podobne, niektorí sú však za – keďže prvé dni a týždne sú o spoznávaní nových zručností, dieťa by príliš časté nehody, ktoré by sa v spánku či na prechádzke plnej podnetov isto vyskytli, demotivovali. Vy sami najlepšie spoznáte, čo funguje na to vaše.
TEMPOtip: Výbornou alternatívou a kompromisom je dieťaťu ponúknuť na prechádzku v prvé dni odúčania klasické textilné plienky, aké sme nosili aj my. Tekutinu zadržia (s vonkajšími špeciálnymi gaťkami), no zároveň dieťa cíti nepohodu, ktorú vám ohlási. Vy mu tak môžete povedať, že nabudúce sa stačí vypýtať. Vhodné je tiež nosiť nočník stále so sebou a v prípade núdze ho použiť napríklad na toalete v kaviarni.