Kto by nemal rád čokoládu? Okrem toho, že si na nej dobre pomlsáme, vďaka kakaovému bôbu obsahuje množstvo pre ľudský organizmus prospešných látok. To však teraz neznamená, že by ste teraz mali jesť čokoládu na kilá, zdraviu prospešnejšie je zamerať sa na samotný kakaový bôb, resp. kakao ako také. Starí Aztékovia totiž nie nadarmo nazývali surové kakao „jedlom bohov“ a dokonca ho používali aj ako platidlo. Čím je táto potravina výnimočná a ako dokáže pomôcť nášmu zdraviu?
Kakao redukuje stres
Kakao sa vyrába z kakaových bôbov, práve tie sú plné látok potrebných pre ľudský organizmus, nájdeme tu bielkoviny, železo, zinok, meď či omega 3 mastné kyseliny. Rovnako sú považované za výborný zdroj antioxidantov a toľko ceneného magnézia – namiesto šumivej tablety horčíka si pokojne môžete dať jeden, dva surové kakaové bôby. Horčík je pre správne fungovanie tela mimoriadne dôležitý: pomáha správnej činnosti srdca, blahodárne vplýva na svaly, kosti a tiež pozitívne ovplyvňuje mozgovú činnosť.
Okrem zdravia kakaové bôby výborne vplývajú aj na naše vnútorné rozpoloženie – obsahujú totiž látky, ktoré pozitívne ovplyvňujú tvorbu endorfínov, teda látok, ktoré robia človeka šťastným. Prirodzene sa objavujú napríklad, keď sme zamilovaní, narodilo sa nám dieťa či sa nám podarila vec, po ktorej sme túžili. Kakaové bôby tiež zvyšujú hladinu serotonínu, ktorý pôsobí proti depresii, strachu či stresu. Pri konzumácii tejto potraviny by ste mali byť však opatrný, denne odporúčame neprekročiť hranicu 10 kakaových bôbov.
V akej podobe kakao využívať
Najlepšie je siahnuť po surových kakaových bôboch – či už sa rozhodnete pre celé, hobliny, alebo prášok je na vás. Ak túžite využiť potenciál kakaa na maximum, snažte sa vyberať čo najkvalitnejšie výrobky, ktoré sú iba fermentované a sušené pri nízkych teplotách. Vyššie teploty, nad 42 °C, väčšinu prospešných látok v kakau dokážu znehodnotiť. S tým súvisí aj vyššia cena, počítajte však s tým, že tejto potraviny nebudete potrebovať na kilá.
A kde kakaové bôby využiť? Pokojne ich môžete schrúmať iba tak, ku káve. Alebo nimi môžete dozdobiť krupicovú kašu, prípadne ich môžete pridať do smoothies, ozdobiť tiramisu, pomleté pridať do už pripraveného domáceho musli či granoly. Ešte drobné upozornenie: surové kakao nie je veľmi dobrý spoločník s cukrom a kravským mliekom, preto pri jeho využití v kuchyni hľadajte alternatívu týchto surovín, napríklad sójové či mandľové mlieko a med alebo stéviu. Kakaové bôby skladujte v uzatvorených nádobách bez prístupu svetla.