„Tie sú ale krásne,“ bývajú často prvé slová, keď obdarovaný prijíma tento darček. Napriek tomu ho už po pár dňoch vyhodí do koša, v lepšom prípade do kompostu. Áno, reč je o živých kvetoch, ktoré sú krásnou dekoráciou každej domácnosti – žiaľ, iba dočasnou. Existuje však niekoľko trikov, ako sa postarať o to, aby živé kvety vydržali čo najdlhšie čerstvé.
Nakupujte v overenom kvetinárstve
Prvým krokom, ako dosiahnuť, aby kvety vydržali vo váze čo najdlhšie čerstvé, je výber dobrého kvetinárstva. Stále čoraz viac ľudí nakupuje kytice v supermarketoch či obchodných reťazcoch, kde o ne nie je odborne postarané, a tak kvety už pri pokladnici vyzerajú biedne. Namiesto toho si nájdite čas a navštívte kvetinárstvo, s ktorým máte dobré skúsenosti a viete, že tam kvety počas svojho pobytu získali odbornú starostlivosť.
Čistá váza zo skla alebo keramiky
Najdôležitejšími faktormi pri dĺžke života rezaných kvetov je váza a jej čistota, kvalita vody a aj stojisko. Aké vázy sú teda pre živé kvety najlepšie? Čisté sklené a keramické. Predtým, ako kyticu vložíte do vázy, pokojne môžete na dezinfekciu použiť pár kvapiek Sava, ktoré zneškodní škodlivé mikroorganizmy – samozrejme, potom ešte vázu prepláchnite vodou. Plast je materiál, ktorý v podobe vázy, dokáže výrazne znížiť čerstvý vzhľad rezaných kvetov, preto sa mu radšej vyhnite.
Kvety zastrihnite
Predtým, ako kvety dáte do vázy, odporúčame ich zrezať ostrými nožnicami pod čo najväčším uhlom, ideálne pod tečúcou vodou. Výnimkou sú chryzantémy, ktorým stonky odlomíme a zároveň ich zbavíme listov, ktoré vo vode môžu začať odhnívať. Rovnako dôležité je kytici vymeniť vodu vo váze – ako často? Pokojne tak môžete urobiť aj každý deň, stačí však raz za dva dni. Pri výmene vody vo váze však nezabudnite opäť zrezať stonky kvetov pod tečúcou vodou. V prípade, že kytica vyzerá už povädnuto, ponorte ju celú do nádoby s vodou aspoň na jednu hodinu. Ak sa medzi kvetmi nachádzajú také, ktoré sú už zvädnuté, z kytice ich odstráňte.
Správne miesto
Existuje niekoľko pravidiel, kam by sme kyticu nemali umiestniť, ak nechceme, aby rýchlo zvädla: vyhnúť by sme sa mali stanoviskám s priamym slnečným žiarením, takým, kde hrozí prievan, kde sála teplo z radiátora, monitoru či chladničky. Rovnako by sme vázu s kvetmi nemali umiestňovať v blízkosti dozrievajúceho ovocia, najmä banány a jablká vylučujú etylén, ktorý urýchli proces vädnutia. Váza s kyticou by počas noci mala byť na chladnejšom stanovisku. V prípade, že máte v miestnosti suchý vzduch, pokojne môžete listy postriekať kvapkami vody, samotné kvety však rosiť neodporúčame – mohli byť začať hniť. Ak si na toto dáte pozor, kytica čerstvých kvetov nebude len párdňová záležitosť.